Prymas do biskupów: nie można patrzeć na rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat zagrożeń

"Chrześcijanin nie może patrzeć na rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat zagrożeń ale jego spojrzenie nie może być też naiwne" - mówił abp Wojciech Polak podczas mszy świętej sprawowanej w Kamieniu Śląskim, gdzie odbywa się zebranie plenarne polskiego Episkopatu.

fot. EpiskopatNews/Twitter

Abp Polak przypomniał, że to Kamieniu Śląskim urodził się św. Jacek Odrowąż, żyjący osiem wieków temu patron metropolii górnośląskiej. Prosimy, aby Bóg pomnożył również naszą wiarę i sprawił, abyśmy byli – jak święty Jacek – zdolni pracować dla Bożej chwały i dla zbawienia ludzi – mówił.

Odwołując się do czytanej dziś Ewangelii, wskazał, że Jezus, mówiąc do faryzeuszów i uczonych w Piśmie, przestrzega przed życiem utkanym z pozorów, z szukania łatwych rozwiązań, z kurczowego trzymania się tego, co już martwe i nie niosące z sobą niczego ożywczego.

Jezus przypomina, że nie wystarczy tylko wskazywać słuszny kierunek i o niego się głośno upominać, ale trzeba być blisko, towarzyszyć i służyć pomocą tym, którym ten kierunek się wskazuje – podkreślił. Prymas wskazywał, że trzeba wracać do korzeni, do Jezusa Chrystusa i “rozeznawać czy w życiu toczy się jedynie jakaś faryzejska gra pozorów czy też rozkwita prawdziwie i wydaje owoce?”

Powołując się na słowa papieża Franciszka abp Polak mówił biskupom, że wszystkim potrzeba nowego spojrzenia a także “spojrzenia rozeznającego”. Nie jest nim z pewnością i być nie może spojrzenie negatywne, oceniające rzeczywistość i rozpoznające w niej jedynie to, co negatywne i zagrażające. Ale nie może być to również spojrzenie naiwne, oderwane czy abstrahujące od rzeczywistości i uciekające od konieczność rozwiązywania pojawiających się problemów i trudności – podkreślił prymas Polski.

Przeczytaj również

Abp Polak zachęcał do modlitwy o spojrzenie, które “nie zatrzymuje się na tym, co w istocie drugorzędne (…) ale poważnie rozeznaje i odważnie otwiera drogi ku przyszłości”. Przywołał też słowa z ogólnopolskiej syntezy synodalnej iż “władza to nie tylko odpowiedzialność, ale przede wszystkim służba”, one zaś, to znaczy władza odpowiedzialność i służba “muszą być formowane przez miłość”.

Reklama

Kończące się w środę, dwudniowe zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim poświęcone jest m.in. pomocy uchodźcom z Ukrainy, synodalności i duszpasterstwu młodzieży. Obradom Episkopatu towarzyszą uroczystości jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę