Nasze projekty

„Prorok”. Powstaje nowy film o kard. Stefanie Wyszyńskim

Akcja filmu w reżyserii Michała Kondrata toczy się w latach 1956-1978 i pokazuje kard. Stefana Wyszyńskiego, jako przywódcę duchowego i wizjonera, który walczy o przetrwanie Kościoła. Odtwórcą głównej roli jest aktor Sławomir Grzymkowski.

fot. materiały promocyjne twórców filmu

Prorok to historia Prymasa Wyszyńskiego, przywódcy duchowego i wizjonera, który przez wiarę, propagowanie miłości, wolności, poszanowanie praw człowieka i godności jednostki próbuje podźwignąć pokaleczony moralnie i emocjonalnie naród z narzuconego po wojnie jarzma komunizmu.

W rolę kard. Wyszyńskiego wcieli się Sławomir Grzymkowski, a w gronie aktorów, którzy wystąpią w filmie znalazła się również m.in. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, zagra Marię Okońską.

Film pokaże nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego

Akcja filmu toczy się w okresie dwudziestu dwóch lat: 1956-1978, ale poprzedza ją dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym Prymasa Wyszyńskiego. Pozwala to zrozumieć dramatyczną sytuację sprzed „odwilży” i tym lepiej pojąć determinację prymasa w dążeniu do przetrwania Kościoła, zażegnania konfliktu z komunistami i powstrzymania, za wszelką cenę, rozlewu krwi.

Reklama
Reklama

Film ukaże szerszej publiczności nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż każdy z nas.

Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe realizuje produkcję filmu głównie ze zbiórki publicznej, którą prowadzi na stronie www.kolbe.org.pl. Film ma upamiętnić Prymasa Tysiąclecia z okazji zbliżającej się beatyfikacji.

kh/mat. prasowe/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę