Nasze projekty

Prezydent Ukrainy: Rosja nie wygra z Europą, kiedy Polak i Ukrainiec stoi ramię w ramię

"Nie ma już takiej siły, która przeważyłabym nad braterstwem ukraińskim i polskim. I dzięki temu spełnią się słowa: co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy" - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie.

fot. President Of Ukraine/domena publiczna/flickr.com

W środę, 5 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz żoną Ołeną Zełenską przybył do Polski z oficjalną wizytą. Wieczorem wygłosił przemówienie na Placu Zamkowym.

Na początku głos zabrał prezydent Polski Andrzej Duda. Przypomniał swoją ostatnią wizytę na Ukrainie 23 lutego 2022 r., tuż przed najazdem rosyjskich wojsk. Wspomniał ostatnie słowa jakie powiedział wówczas do niego prezydent Zełenski. Ukraina bohatersko broni się już ponad 400 dni, a my dotrzymaliśmy słowa. Na Polsce zawsze możecie liczyć – powiedział prezydent Duda.

Kierując swoje słowa do prezydenta Ukrainy, podkreślił, że jest dumny, że tym razem może go przywitać w stolicy Polski, w Warszawie. Przywitał także Ołenę Zełenską. Ołeno, chylę czoła przed tobą i wszystkimi ukraińskimi kobietami, które wykazują się takim bohaterstwem. Dziękuję z całego serca – powiedział.

Reklama

Następnie prezydent Polski, powiedział, że Wołodymyr Zełenski jest bohaterem dla świata, a dla Polski jest także przyjacielem. Podkreślił, że właśnie w tym momencie ukraińscy żołnierze walczą przelewając swoja krew w obronie swojego kraju. My, Polacy, wiemy, co to znaczy walczyć za wolność naszą i waszą. Dlatego tak doceniamy wasze męstwo – powiedział.

Prezydent Duda podziękował także wszystkim tym, którzy otwarli swoje serca i domy przed braćmi z Ukrainy. Dziękuję za ten wielki, obywatelski, powszechny zryw solidarności. Polska jest krajem Solidarności – powiedział, dodając, że nie byłoby jej bez św. Jana Pawła II. Prezydent Duda podkreślił, że  „nie ma mowy o negocjowaniu pokoju ponad głowami Ukraińców”.

Wierzymy w was i wasze zwycięstwo. Niech żyje wolna Ukraina – zakończył prezydent Polski Andrzej Duda.

Reklama

Następnie głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, rozpoczynając swoje przemówienie w języku polskim. Wielki narodzie polski, wielki narodzie ukraiński. Tu, ramię w ramię, zjednoczeni duchem wolności i wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, które razem przybliżamy – powiedział.

Jak podkreślił, to dla niego zaszczyt być w Warszawie i kieruje do wszystkich Polaków słowa wdzięczności. Nie ma już takiej siły, która przeważyłabym nad braterstwem ukraińskim i polskim. I dzięki temu spełnią się słowa: co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy – powiedział ponownie po polsku.

Reklama

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że każda bitwa, która obecnie dotyczy się na Ukrainie jest także o wolność i niepodległość Polski. Prezydent Ukrainy podziękował polskim władzą i całemu narodowi za wszelką pomoc i wsparcie.

Byłem dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, blisko tego miejsca gdzie 1979 roku padły wielkie słowa Polaka Jana Pawła II, zwracającego się do Boga: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – powiedział prezydent Zełenski, dodając, że powstała wolna Polska, powstała wolna Ukraina i nigdy nie upadnie. Stoimy ramię w ramię – powiedział.

Jak podkreślił, upadnie reżim, który przyniósł groby Ukrainie. Wróg będzie ponosił odpowiedzialność. Sprawiedliwość to będzie osiągnięciem naszych pokoleń – podkreślił prezydent Ukrainy.

Prezydent Zełenski powiedział, także, że Rosja nie wygra z Europą, póki „Polak i Ukrainiec stoi ramię w ramię”. Drogi Rzeszowie, dziękuję ci za to, że zostałeś pierwszym ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie, dziękuję wam. Gdańsku, Wrocławiu, Warszawo, Krakowie — dziękuję to, że otworzyliście się na nas – powiedział.

Na koniec prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia wesołych świąt Wielkanocnych, zwycięstwa życia nad agresją – powiedział.

Chwała wszystkim naszym żołnierzom, walczącym o wolność naszą i waszą. Chwała Ukrainie, chwała Polsce – zakończył.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z żoną Ołeną Zełenską do Polski przybył w środę rano. Około godziny 11:00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego parę prezydencką Ukrainy przywitał prezydent Polski Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Po przywitaniu prezydent Ukrainy został odznaczony Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej.

W ciągu dnia prezydent Zełenski rozmawiał z prezydentem Polski „w cztery oczy” jak i w wąskim gronie współpracowników. Później spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz polskimi mediami. Wziął również udział w Polsko–Ukraińskim Forum Gospodarczym.

onet.pl, rmf24.pl, prezydent.pl, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę