Nasze projekty

Prezydent Biden: Dziękuję Polsko. Dziękuję za wszystko co robicie. Niech was Bóg błogosławi

"Spójrzcie co zrobiliście do tej pory, wasza hojność, wasza gotowość do otwarcia waszych serc, domów, to jest niezwykłe. Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek naród" - powiedział Joe Biden podczas przemówienia w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie.

fot. domena publiczna/commons.wikimedia.org

Od poniedziałku prezydent USA przebywa w Polsce. Dziś po południu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie, nawiązując w nim do swojej poprzedniej wizyty, tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dziękuję, że przyjęliście mnie znowu w Warszawie. Rok temu przemawiałem tu, krótko po tym, jak Putin rozpoczął wojnę. Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Ja stamtąd wróciłem i mogę powiedzieć, że Kijów się trzyma – rozpoczął Joe Biden. Kijów się dumnie trzyma i wysoko niesie głowę. Przede wszystkim jest wolny. Kiedy Rosja dokonała inwazji, cały świat został poddany próbie – dodał.

Stajemy przed fundamentalnym pytaniem i przed zobowiązaniami do obrony naszych zobowiązań: czy staniemy w obronie demokracji. Już znamy odpowiedź. Tak, będziemy bronić suwerenności. Staniemy przeciwko agresji  – mówił.

W sytuacji wielkiej próby ważne jest, za czym się opowiadamy i kto stoi z nami. Polska wie to lepiej niż jakikolwiek naród – powiedział prezydent USA, wspominając rozbiory Polski oraz powstanie warszawskie.

Jak zaznaczył prezydent Biden, wsparcie dla Ukrainy nigdy nie osłabnie, a Ukraina będzie walczyć o swoją wolność. Miłość Ukraińców do swojego kraju zwycięży. Dziś, jutro i na zawsze. Bo o to chodzi, to jest przesłanie, które przywiozłem do Kijowa – powiedział.

Reklama

Widzimy dziś po raz kolejny to, co ludzie w Polsce i całej Europie widzieli dziesiątki lat temu (…) Dyktator, który będzie starał się odbudować imperium, nie będzie w stanie wymazać poczucia wolności. Brutalność nie zmieni pragnienia bycia wolnym (…). Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji. Nigdy – mówił prezydent Biden.

Prezydent USA podziękował także wszystkim Polakom za ich postawę i to co zrobili wobec wojny na Ukrainie. Spójrzcie co zrobiliście do tej pory, wasza hojność, wasza gotowość do otwarcia waszych serc, domów, to jest niezwykłe. Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek naród powiedział.

Reklama

W zeszłym roku zobaczyłem przerażone twarze ukraińskich dzieci. W tym czasie naród Polski zaoferował im pomoc. Razem upewnimy się, że Rosja zapłaci cenę za swoje zbrodnie. Jeszcze wzmacniamy sankcje, które nałożyliśmy na Rosję – mówił.

Wolność nie jest kwestią walki jednego dnia, czy roku. Ukraina nadal broni się przed rosyjską agresją, chociaż czeka ją trudna walka. W przyszłym roku będę gospodarzem spotkania przywódców NATO w USA, razem będziemy świętować rocznicę powstania najsilniejszego sojuszu w historii – dodał.

Na koniec ponownie podziękował wszystkim Polakom. Niech Bóg pobłogosławi bohaterów Ukrainy i wszystkich, którzy bronią wolności. Dziękuję Polsko. Dziękuję za wszystko co robicie. Niech was Bóg błogosławi – powiedział prezydent Joe Biden, kończąc przemówienie.

onet.pl, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę