Nasze projekty

Polsko-rosyjskie pojednanie

W dniach 28–30 listopada 2013 r. odbędzie się w Warszawie konferencja „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Jest to kolejny krok w drodze do pojednania polsko-rosyjskiego, jakie zainicjowali rok temu swoim orędziem Cyryl I, Patriarcha Moskiewski i Całej Rusi oraz abp Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji”, podpisane 17 sierpnia 2012 r., zawierało wezwanie do dialogu obu Kościołów i narodów. Hierarchowie wskazali także drogę pojednania, przezwyciężenia trudnych kart historii. Zaapelowali o wspólne świadectwo w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich w Europie.

W Konferencji, której program bezpośrednio odwołuje się do tego dokumentu, wezmą udział delegacje Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem na czele (odpowiada za zewnętrzne relacje Cerkwi), hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce (przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik), Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa – zwierzchnik prawosławia w Polsce oraz abp Jeremiasz), historycy, intelektualiści, ludzie kultury i politycy obu krajów.

 

Reklama
Reklama

Pierwszego dnia Konferencji odbędą się dyskusje historyków z Rosji i Polski, prezentujące owoce badań obu stron, by w przyszłości móc wypracować wspólną wizję (wystąpią m. in.: Jerzy Kłoczowski, Adam Daniel Rotfeld, Włodzimierz Marciniak, Antoni Dudek, Leonid Gorizontow czy Andriej Zubow).

 

Przyszłość chrześcijaństwa w Europie i rola polskiego Kościoła katolickiego oraz rosyjskiego prawosławia w jej kształtowaniu będą przedmiotem rozważań drugiego dnia Konferencji. Swoje postrzeganie sprawy przedstawią: metropolita Hilarion oraz abp Józef Michalik. Przedstawiciele różnych organizacji i eksperci (m. in. Jerzy Bahr były ambasador RP w Moskwie, Krzysztof Stanowski szef Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Karina Czerniak z Moskwy) zastanowią się, jak dialog przenieść na grunt społeczny.

Reklama
Reklama

 

Polsko-rosyjskie pojednanie

Trzeciego dnia duchowni i świeccy liderzy, reprezentujący różnorodne kościelne, prawosławne i katolickie organizacje, ruchy i stowarzyszenia, rozważać będą zagadnienia związane ze współpracą w nadchodzących latach. Poruszanym tematem będzie współpraca w mediach, w kwestii dialogu z niewierzącymi, promocji życia i rodziny oraz środowisk młodzieżowych.

Reklama

 

Konferencji towarzyszyć mają ekumeniczne modlitwy i liturgie – zaproszeni są także mieszkańcy Warszawy.

 

Organizatorem Konferencji jest związana z Katolicką Agencją Informacyjną Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski oraz Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Patriarchatu Moskiewskiego. Całość odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Bielanach.

 

Konferencję objął honorowym patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Więcej informacji oraz program konferencji: www.pojednanie2013.pl

 


Informacje za ekai.pl oraz www.pojednanie2013.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę