Nasze projekty

„Póki mamy czas czyńmy dobro”. Trwa akcja „Woreczek ryżu 2022”

Wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu Franciszkański Sekretariat Misyjny z Gdyni razem z Fundacją „Tworzyć Miłością” z Gdańska rozpoczyna XI edycję ogólnopolskiej zbiórki na rzecz potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze – Woreczek Ryżu. Całoroczna zbiórka w 2022 r. odbywa się pod hasłem: “Póki mamy czas czyńmy dobro".

fot. Jocelyn Morales/unsplash.com

Początki akcji to rok 2011, kiedy to w potrzebie chwili miała swoją pierwszą edycję. Dziewczynki z Domu Dziecka św. Antoniego w Limuru w Kenii, prowadzonego przez polskich franciszkanów wymagały pełnowartościowych posiłków, których brakowało, potrzebowały przyborów do nauki, środków higieny, itp.

Wtedy we współpracy z Franciszkańskim Sekretariatem Misyjnym z Gdyni diakonia charytatywna Wspólnoty akademickiej Porcjunkula przy kościele franciszkanów w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła wymyśliła akcję „Woreczek ryżu” nawiązując w ten sposób do dziennej porcji spożywanego posiłku przez miliony ludzi na świecie, która mieści się w dłoni.

Tak zrodziła się doroczna akcja, którą nazwano Woreczek Ryżu, bowiem garść ryżu, fasoli czy kukurydzy bardzo często staje się jedynym posiłkiem w ciągu dnia dla wielu ludzi na świecie.

Reklama

Woreczek ryżu jedynym posiłkiem w ciągu dnia

Zbiórka nagłaśniana jest szczególnie w okresie Wielkiego Postu, który sprzyja pracy nad sobą i motywuje do uczynków miłosierdzia. Dlatego dla chrześcijan włączających się w nią, akcja posiada trzy wymiary:

  1. Postu – w wybranym dniu WORECZEK RYŻU staje się dla nas, jeżeli to możliwe,
    jedynym posiłkiem; 100 gramowy woreczek to taka porcja, jaka wielu milionom ludzi na świecie musi starczyć, by przeżyć do następnego dnia.
  2. Jałmużny – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki składamy jako ofiarę na
    potrzebujących;
  3. Modlitwy – wspominamy w modlitwie ubogich, głodnych i cierpiących.
    W ten sposób darczyńca staje się niejako jedno z obdarowanym, łącząc się w bólu głodu i na modlitwie.

Do akcji może włączyć się każda osoba indywidualna, a także instytucja (parafia, szkoła, fundacja, klub, firma…) wspierając dzieło finansowo dostępnymi kanałami (konto bankowe, zbiórka SMS-owa, platforma Pomagam.pl), oraz organizując zbiórkę u siebie.


Wystarczy zgłosić się do Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego w Gdyni, ul. Ujejskiego 40, tel. (58) 662 39 31, e-mail: [email protected] lub do Fundacji „Tworzyć Miłością” w Gdańsku, ul. Świętej Trójcy 4, tel. 510 054 069, e-mail: [email protected] i wyrazić chęć współpracy.

Reklama

Zbiórka trwa cały rok, choć nagłaśniania jest najbardziej w okresie Wielkiego Postu. Szczegóły akcji na stronie www.woreczekryzu.pl.

materiały prasowe, woreczekryzu.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę