Nasze projekty

Piotr Zieliński i Joanna Kulig nagrodzeni wyjątkowymi medalami. „Za bezinteresowne działanie”

Medale św. Brata Alberta przyznawane są za bezinteresowne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy. W tym roku laureatami zostali: piłkarz Piotr Zieliński i aktorka Joanna Kulig, a także posługujące w Ukrainie siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz społecznicy Cecylia Chrząścik i Alexander Kurek.

fot. Светлана БекетоваElena Ternovaja/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/commons.wikimedia.org

Uroczystość odbyła się w w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, w ramach 23. Ogólnopolskiego Festiwalu „Albertiana”.

Wyróżnienia przyznaje Fundacja św. Brata Alberta z Radwanowic za bezinteresowne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy. W tym roku laureatów jest więcej niż zwykle, bo radwanowicka fundacja obchodzi 35-lecie istnienia, a Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” – 20-lecie działalności.

Medal, jak podkreślał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jest wyrazem wspólnego podziękowania obu fundacji osobom, które realizują ideę św. Brata Alberta „Bądź dobry jak chleb”. Wyróżnienia wręczył laureatom bp Damian Muskus OFM.

Reklama

Piotr Zieliński otrzymał medal za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”. Piłkarz, który występuje we włoskim klubie SSC Napoli oraz w reprezentacji Polski, za swoje pieniądze kupił w powiecie ząbkowickim dwa budynki, które zostały przekształcone w domy dziecka. Do ośrodków prowadzonych przez rodziców piłkarza trafiają głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Piłkarz wspiera też podopiecznych stowarzyszenia. Medal odebrał jego ojciec Bogusław.

CZYTAJ: Piotr Zieliński i jego cicha pomoc potrzebującym dzieciom

Jesteśmy dumni z tego powodu, że znajdujemy się w gronie tylu zacnych ludzi, którzy czynią bezinteresowne dobro – mówił. Jak zapewniał, jego syn „nie zapomni o tych, którzy są w potrzebie”.

Reklama

Joanna Kulig została uhonorowana za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jest m.in. ambasadorką Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, wspierała akcję charytatywną „Wirtualny Kulig”, była ambasadorką akcji „Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń”, zaangażowała się w Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.

Odbierając wyróżnienie, aktorka dziękowała swojej mamie. Stoję na tej scenie, bo przytulałaś nas do serca i nie wstydziłaś się iść po pomoc do św. Brata Alberta w Krynicy – mówiła ze łzami w oczach, wspominając ubóstwo rodzinnego domu.

„Dobro, którym się dzielimy, jest tym dobrem, które otrzymujemy od innych”

Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie uhonorowana została jego prezeska Cecylia Chrząścik. Nic nie zrobiłabym sama – podkreślała na scenie teatru, dziękując członkom stowarzyszenia, które organizuje festyny, akcje charytatywne, imprezy teatralne i spotkania edukacyjne, by integrować osoby niepełnosprawne, zwłaszcza dzieci i młodzież, że społeczeństwem.

Reklama

Urodzony w 1939 roku i mieszkający na stałe w Niemczech Alexander Kurek odebrał medal za wspieranie budowy Domów Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach. Na ich budowę przekazał pieniądze pochodzące ze sprzedaży rodzinnego domu wraz z działkami w Trzebini. Społecznik nie mógł przybyć do Krakowa. W nagranym przemówieniu przyznał się, że ma wielką tremę i mówił, że jest przepełniony wdzięcznością.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które posługują w Starym Skałacie i w Żytomierzu, reprezentowały na scenie s. Maria Zadorożna oraz s. Miriam. Siostry zostały uhonorowane za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie. Nie wiem, czy zrobiłyśmy dużo, ale robimy to, co możemy. Dobro, którym się dzielimy, jest tym dobrem, które otrzymujemy od innych – mówiła s. Zadorożna, dziękując Fundacji św. Brata Alberta za wsparcie od początku wojny i całej Polsce za to, że „stała się dla Ukraińców drugim domem”.

W roku 1997, jako pierwszy, medal otrzymał kard. Franciszek Macharski. W latach następnych laureatami byli m.in. śp. bp Jan Chrapek, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

W ubiegłym roku laureatami zostali piłkarz Jerzy Dudek, muzyk Ryszard Brączek i działacz społeczny z Kanady Grzegorz Waśniewski.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę