Nasze projekty

Ogłoszono oficjalną datę ŚDM 2016

W dniach 26-31 lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Oficjalną informację podał dziś kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski poinformował, że miejscem zgłoszonym do Papieskiej Rady ds. Świeckich jako centrum papieskich spotkań z młodzieżą są krakowskie Błonia.

Na korzyść tej lokalizacji przemawia kwestia kosztów, których nie będzie trzeba ponosić w związku z przygotowaniem nowego specjalnego miejsca. Kard. Dziwisz podkreślił, że innym miejscem pielgrzymowania młodzieży będą z pewnością Łagiewniki – sanktuaria Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II.

 

Polskie diecezje w tej chwili szacują ilu uczestników ŚDM ze świata będą mogły przyjąć na tydzień przed wydarzeniami w Krakowie. Niektóre kraje już rezerwują miejsca. W samym Krakowie zgłoszonych jest już 185 grup z USA, pobyt w Zakopanem planują Austriacy. Do Polski chce przyjechać także 50 tys. Włochów z Neokatechumenatu, duże zainteresowanie jest także w Ameryce Łacińskiej – wyliczał metropolita krakowski.

Reklama

 

W czasie konferencji prasowej bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego krakowskich ŚDM przekazał informacje o rozpoczętych już inicjatywach przygotowujących do święta młodzieży w 2016 r. Krzyż Światowych Dni Młodzieży (wraz z towarzyszącą mu ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani) zostanie przekazany młodzieży polskiej przez młodzież z Brazylii w Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. w Rzymie podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie papież Franciszek. Udaje się tam ponad stuosobowa delegacja młodzieży z Polskiej – po 2 osoby z każdej diecezji oraz większa delegacja z archidiecezji poznańskiej, która przejmie krzyż jako pierwsza. Następnie trasa pielgrzymowania symboli Światowych Dni Młodzieży prowadzić będzie przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką, po czym na przez pół roku będą one pielgrzymować po Białorusi, Ukrainie i Krajach Bałtyckich. Po powrocie do Polski w grudniu 2014 r. krzyż i ikona odwiedzą pozostałe polskie diecezje, aby w końcu dotrzeć do Krakowa.

 

Reklama

13 kwietnia 2014 r. rozpocznie się także duchowe przygotowanie do ŚDM w 2016 r. Krakowski Komitet organizacyjny przygotował program „Być to znaczy więcej niż mieć”. Schemat tego programu jest oparty na życiu postaci świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Bp Muskus wspominał także o akcji „Bilet dla brata”, czyli dziele pomocy młodym z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia oraz modlitewnej inicjatywie na Wielki Post – P2P, w której młodzież modli się na Koronce do Bożego Miłosierdzia w intencjach poleconych przez papieża w orędziu na ŚDM 2014.

 

Przed 13 kwietnia w Rzymie odbywać się będzie międzynarodowe sympozjum dotyczące ŚDM. Wówczas zostanie podsumowane ubiegłoroczne spotkanie w Rio de Janeiro a także zostanie przedstawiony szkic programu krakowskiego wydarzenia.

Reklama

 

Bp Muskus przypomniał także, że odbyły się już trzy robocze spotkania z władzami samorządowymi. Wczoraj miało miejsce spotkanie u wojewody małopolskiego wszystkich służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo. „Są już prowadzone przygotowania pod kątem organizacji miejsc celebr z papieżem w czasie ŚDM” – mówił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego.

 


pra / Kraków (KAI)

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę