Nasze projekty

O pokusie klerykalizmu. W Kalwarii rozpoczęło się spotkanie rektorów seminariów

Od 1 do 3 września w Kalwarii Zebrzydowskiej spotyka się Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Temat spotkania to: „Formacja seminaryjna wobec pokusy klerykalizmu”.

Fot: Cathopic.com/Alessandro Vicentin

W nowym programie formacji kleryków, który będzie obowiązywał w Polsce już od października tego roku, tam, gdzie jest mowa o relacji kapłana do wspólnoty Kościoła, wskazuje się na miłość pasterską. Stanowi ona zasadniczy rys duchowości kapłańskiej, a jej zniekształceniem jest właśnie klerykalizm.

W starożytności dla ukazania ofiarności życia chrześcijańskiego używano obrazu pelikana. W legendarnych przekazach przypisywano mu bowiem heroiczną gotowość do karmienia piskląt własną krwią. Klerykalizm jest zaprzeczeniem tej postawy, ponieważ oznacza ukierunkowanie człowieka na czerpanie korzyści (nie tylko materialnych, ale też psychicznych i emocjonalnych) z Kościoła. O zagrożeniach jakie niesie tendencja do tworzenia kultury klerykalnej bardzo często mówi papież Franciszek. To właśnie różne formy klerykalizmu, rozwinięte wśród osób duchownych, ale też świeckich, stanowią według niego podłoże nadużyć władzy i sumienia, a także w sferze seksualnej. W tym kontekście Kongregacja ds. Biskupów organizuje w 2022 roku sympozjum na temat kapłaństwa, gdzie ważnym punktem ma być dyskusja o „odklerykalizowaniu kleru”.

Podczas spotkania rektorów w Kalwarii Zebrzydowskiej wszystkie prelekcje będą oscylowały wokół tego zagadnienia. Do udziału zaproszono osoby duchowne i świeckie.

Reklama

Wprowadzeniem do konferencji będzie wystąpienie biskupa Szymona Stułkowskiego pt. „Dla was jestem biskupem z wami chrześcijaninem”. Natomiast w drugim dniu biskup Edward Dajczak będzie mówił o kształtowaniu odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, ks. Grzegorz Strzelczyk zaprezentuje wykład „Eklezjologiczno-sakramentologiczne przyczyny i sposoby przezwyciężenia klerykalizmu. Impulsy dla formacji seminaryjnej”, a red. Marcin Jakimowicz: „Kościół bez księży? Współczesne postulaty antyklerykalne i odpowiedź Kościoła”.

W ostatnim dniu konferencji prelekcje będą dodatkowo związane z postaciami św. Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Prof. Stanisław Grygiel wygłosi referat pt. „Jan Paweł II i osoby świeckie”, natomiast redaktor naczelna Stacji7.pl Aneta Liberacka „Lider, przywódca, ojciec – kapłan we wspólnocie Kościoła według kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Warto zauważyć, że miejsce spotkania zostało wybrane m. in. ze względu na osobę Karola Wojtyły, który swoje święte człowieczeństwo kształtował na dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w rodzinnych Wadowicach, gdzie w drugim dniu konferencji rektorzy będą celebrowali Eucharystię z metropolitą krakowskim Ks. Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. W programie jest także panel z Ks. Arcybiskupem Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, z którym rektorzy będą omawiali bieżące wyzwania w formacji kandydatów do kapłaństwa.

Reklama

ag/mat. prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę