Nieprawidłowości we wspólnocie Mamre? Abp Depo zarządził wizytację po anonimowym piśmie

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zarządził wizytację wspólnoty Przymierze Rodzin "Mamre", ponieważ do kurii zaczęły napływać informacje o nieprawidłowościach.

fot. Konferencja Episkopatu Polski

O zarządzeniu wizytacji poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie archidiecezji częstochowskiej. Abp Depo skierował również list do członków wspólnoty, w którym wyjaśnia powody swojej decyzji.

Abp Depo zadecydował o przeprowadzeniu wizytacji, gdy do kurii częstochowskiej zaczęły napływać informacje o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”.

„Jej celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty. Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania” – informuje w komunikacie ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Reklama
Reklama

Komisja zbada funkcjonowanie wspólnoty

Wspólnota została powołana 14 lutego 2000 roku, jako prywatne stowarzyszenie wiernych, podlegające nadzorowi metropolity częstochowskiego, jednak – jak czytamy – „dla zapewnienia obiektywności wizytacji oraz jej wszechstronności, zostanie powołana komisja złożona z kompetentnych ekspertów spoza Archidiecezji Częstochowskiej”.

„Wkrótce zostanie podany do publicznej wiadomości jej skład oraz bezpośredni kontakt dla osób pragnących przekazać ważne dla sprawy informacje” – informuje archidiecezja częstochowska.

Ks. Cyran nie może pełnić posługi egzorcysty

„Na czas wizytacji i do chwili podjęcia stosownych decyzji, założycielowi i moderatorowi wspólnoty, ks. Włodzimierzowi Cyranowi zawieszono udzielone uprawnienie do pełnienia posługi egzorcysty” – czytamy.

Reklama
Reklama

Abp Depo skierował do wszystkich członków wspólnoty list, w którym wyjaśnił, że bezpośrednią przyczyną podjętych działań jest anonimowe pismo, zwierające „wiele szczegółów i ważnych informacji, które niezależnie od formy i źródła wymagają weryfikacji”.

„Wspomniane zarzuty dotyczą niewłaściwego funkcjonowania wspólnoty i sytuacji czy postaw niezgodnych z jej statutem. Domagają się one więc sprawdzenia i weryfikacji” – podkreślił duchowny.

„Jedynym jej zamiarem jest, by prawda mogła być ukazana w całej pełni”

Jak zauważył, zadaniem wizytacji jest zweryfikowanie zarzutów, rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości oraz znalezienie sposobu ich naprawy.

Reklama

„Proszę przyjąć z ostrożnością wszelkie już pojawiające się głosy, iż zamiarem wizytacji jest rzekoma likwidacja Wspólnoty. Jedynym jej zamiarem jest, by prawda mogła być ukazana w całej pełni, a sama Wspólnota mogła jeszcze lepiej spełniać swoje zadania i zgodnie ze swym charyzmatem mogła się umocnić” – dodał abp Depo.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę