Nasze projekty

Niemówiący autysta obronił rozprawę doktorską. „To spełnienie moich marzeń”

Maciej Oksztulski jest niemówiącym autystą, który obronił rozprawę doktorską na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce! "To spełnienie moich marzeń" - przyznaje doktorant.

fot. Uniwersytet w Białymstoku / Facebook

Maciej Oksztulski obronił pracę doktorską na temat: „Prawnomiędzynarodowe standardy prawa do nauki i ich praktyczna realizacja przez krajowe instytucje naukowe w odniesieniu do studentów ze spektrum autyzmu. Analiza porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Stanów Zjednoczonych”.

Przyznam, że na początku byłem sceptyczny i miałem wątpliwości, czy uda nam się sprawnie i skutecznie zorganizować procedurę doktorską Panu Maciejowi Oksztulskiemu. Uznałem jednak, że musimy spróbować. Niepełnosprawność nie może nikomu ograniczać szansy na rozwój – powiedział prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Jak wyglądała obrona doktorska?

Maciej Oksztulski podczas obrony pisał zdania na klawiaturze, a syntezator mowy odczytywał ich treść. Tak, to wydarzenie jest spełnieniem moich marzeń! Czy jestem dumny? Raczej dowartościowany, jako osoba ze spektrum autyzmu, której celem jest udzielanie wsparcia prawnego osobom ze spektrum autyzmu – stwierdził.

Reklama

Doktoranta podczas obrony wspierała rodzina, a przede wszystkim mama, która jako asystent towarzyszyła synowi przez całe studia.

Z tego co mi wiadomo, to rodzina, która uczestniczyła w wydarzeniu on-line jako goście, o wiele bardziej przeżywała moją obronę. Ja, podobnie jak mama, byłem raczej opanowany i skupiałem się na zadaniach. Chcę podkreślić, że cały etap przygotowań do egzaminów przed obroną oraz cykl egzaminów, stanowi wyczyn na skalę światową. Wielka determinacja i nadzieja na lepsze jutro pomagają mi pokonywać trudności życiowe – podkreślił doktorant.

„Ten kierunek był moim marzeniem”. Jak radził sobie na studiach?

Maciej Oksztulski ma 30 lat. W wieku czterech lat zdiagnozowano u niego autyzm, ale mimo że nie mówił, bliscy dostrzegli w nim ogromny potencjał intelektualny.

Reklama

Zdaję sobie sprawę, że jestem pierwszą osobą niemówiącą ze spektrum autyzmu w Polsce (sądzę, że i na świecie), dla której przygotowano alternatywne formy egzaminu maturalnego. Dzięki temu w 2010 roku otrzymałem świadectwo dojrzałości – przypomniał Maciej Oksztulski.

Studia na białostockim uniwersytecie rozpoczął 11 lat. Kierunek prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku był moim marzeniem – nie zamieniłbym go nigdy na żaden inny. Nawet mimo tego, że moje stosunki ze studentami były bardzo ograniczone ze względu na brak mowy czynnej – mówił.

kh, uwb.edu.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę