Nasze projekty

Na Jasnej Górze odprawiona zostanie Droga Krzyżowa w języku ukraińskim. „By modlić się za cierpiących”

W ostatni piątek Wielkiego Postu (31 marca) na Wałach Jasnej Góry o godz. 15.30 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa w języku ukraińskim. Rozważania przygotowały karmelitanki bose z Charkowa, które znalazły schronienie nieopodal Sanktuarium.

fot. Kiki Garcia/cathopic.com

Zaproszeni są wszyscy, by modlić się za cierpiących z powodu rosyjskiej agresji, o pokój – zachęca o. Arseniusz Jurak, paulin, który służy też duszpastersko uchodźcom.

Jasna Góra od samego początku niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy przede wszystkim duchową, ale niektórzy znaleźli też tutaj „drugi dom”.

Paulini podkreślają, że wojny nigdy nie można akceptować, ani na nią się godzić, dlatego apelują, byśmy nie zapominali o Ukraińcach i tak jak możemy przychodzili im z pomocą. Zakonnicy troszczą się, by jasnogórskie sanktuarium było dla wojennych uchodźców miejscem odnajdywania wewnętrznego pokoju, ale też i zaufania do drugiego człowieka. To dlatego paulini dbają nade wszystko o sprawowanie tutaj sakramentów, także w języku ukraińskim.

Reklama

W każdą niedzielę odprawiana jest w języku ukraińskim Msza św. w obrządku rzymskokatolickim w Bazylice, a w Kaplicy św. Jana Pawła II celebrowana jest też Boska Liturgia w obrządku greckokatolickim.

Drogi Krzyżowe na Wałach odprawiane są, nie tylko w Wielkim Poście, przez prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe od wieków przybywające do częstochowskiego sanktuarium. Stacje zostały z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900. Zostały ofiarowane jako zbiorowe wotum całego polskiego społeczeństwa.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja