Nasze projekty

Młodzi opowiedzieli o adopcji, eutanazji i umieraniu. Konkurs pro-life rozstrzygnięty!

Półtora tysiąca młodych ludzi zajęło się tematyką sensu życia w młodzieżowym konkursie pro-life. Za pomocą różnych form opowiedzieli o umieraniu, adopcji, ale także o zagadnieniach związanych z aborcją czy eutanazją. Poznaliśmy laureatów XVII edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Organizowany od 17 lat konkurs daje młodzieży możliwość wypowiedzenia się na różne tematy związane z ochroną życia człowieka. Nastolatki opowiadają w swoich pracach o starości, kresie życia i adopcji, a także o zagadnieniach bioetycznych takich jak aborcja, antykoncepcja, in vitro czy eutanazja. Wielu uczestników opisuje prawdziwe historie narodzin swojego rodzeństwa lub dziecka z najbliższej rodziny.

W tym roku konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka odbył się w trzech kategoriach artystycznych: literackiej, plastycznej i multimedialnej oraz w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych.

Łącznie zgłoszono do niego 1479 prac. W kategorii literackiej powstały m.in. wiersze, opowiadania i dramaty. Organizatorzy otrzymali prace plastyczne w postaci wyklejanek, haftów, kolaży, rzeźb, plakatów oraz wykonane m.in. ołówkiem i farbami olejnymi. W kategorii multimedialnej oceniali m.in. strony internetowe, filmy i gry komputerowe pro-life. Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Gala Finałowa konkursu w związku z reżimem sanitarnym odbyła się online 15 maja.

Reklama
Reklama

Konkurs, który afirmuje życie

Półtora tysiąca młodych ludzi zajęło się nad tematyką sensu życia. Wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami – powiedział do uczestników prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dziękuję za ten konkurs, który afirmuje życie, który nie różnicuje życia, który podkreśla godność każdej osoby ludzkiej od samego poczęcia – powiedziała Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty. Uczestnikom pogratulowała również odwagi. Dzisiaj to niełatwe wyjść i powiedzieć „A ja cenię życie, a ja nie mówię, że aborcja jest ok”. Występując tak odważnie, jesteście wzorem dla innych – zauważyła.

Młodzi poruszyli wszystkie aktualne zagadnienia

W swoich pracach bardzo szeroko zinterpretowali hasło konkursowe, podjęli wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne. Wielu z was promowało szlachetną ideę adopcji, rodzicielstwa zastępczego czy po prostu – miłość w rodzinie, w której rodzi się życie. Podejmowaliście twórczą refleksję nad godnością umierania, zgłaszając prace traktujące o eutanazji – zwróciła się do uczestników konkursu Magdalena Guziak-Nowak, przewodnicząca komisji konkursowej i dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Reklama
Reklama

Wielu z was, o wielu więcej niż w latach ubiegłych, poruszyło kwestię ochrony dziecka w łonie matki. Trudno się temu dziwić, skoro na wiele tygodni polską rzeczywistość zdominowały protesty środowisk proaborcyjnych po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej. Wykazaliście się dużą znajomością wspomnianych tematów, wiele prac było dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach – powiedziała, dodając, że uczestnicy konkursu są nadzieją swoich rodziców, nauczycieli i Polski, że obroni swoje najmniejsze dzieci.

Kto został laureatem?

W czasie Gali Finałowej poznaliśmy nazwiska laureatów I, II i III miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych oraz nazwiska osób wyróżnionych. Amelia Malina, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii multimedialnej szkół ponadpodstawowych, nadesłała na konkurs film o Zosi, dziewczynce z zespołem Downa.

Jej mama jest dla mnie cichą bohaterką. Poruszyło mnie to, jak otwarcie mówi o niezwykłej roli swojego męża w przyjęciu daru życia Zosi, o walce taty o córkę. Myślę, że jest to piękny przykład ojcostwa – powiedziała. Cieszę się, że mogłam przez ten film pokazać szerszej grupie odbiorców, że postawa za życiem bywa często wyzwaniem i trudem, ale, jak widać, można temu podołać. Byle z miłością – dodała.

Reklama

Joanna Chorowska, uczennica kl. VI, laureatka pierwszego miejsca w kategorii literackiej klas IV-VI, w przygotowanej pracy opowiedziała historię walki o życie swojego brata, Ignasia.

Urodził się on z ciężką wadą serca. W tym roku skończy 5 lat. Temat ocalenia życia bezbronnemu jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ twierdzę, że każdy zasługuje na to, żeby być kochanym i szanowanym, bez względu na to, czy jest zdrowy czy chory – wyjaśniła.

kh/mat.prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę