Nasze projekty

Nawoływał do zabójstwa abp. Jędraszewskiego, został uniewinniony. Sprawa ponownie trafi do sądu

W czwartek, 21 września Sąd Najwyższy uchylił wyrok poznańskiego sądu okręgowego, który uniewinniał mężczyznę oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego. Sąd Najwyższy dopatrzył się naruszeń prawa procesowego. Sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia.

FOT. KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI/FLICKR

W sierpniu 2019 r. na jednym z wydarzeń organizowanym w Poznaniu, Marek M. jako drag queen wystąpił z dmuchaną lalką, do której było przyczepione zdjęcie abp. Marka Jędraszewskiego. Jak wynika z ustaleń prokuratury mężczyzna w czasie odtwarzania piosenki „…zabiłam go”, zasymulował podcięcie nożem gardła. Dodatkowo miał użyć sztucznej krwi.

Stołeczna prokuratura oskarżyła mężczyznę o publiczne nawoływanie do śmierci, znieważenie arcybiskupa Kościoła rzymskokatolickiego oraz nawoływanie do nienawiści ze względu na wyznanie. Za czyny te groziła mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Proces mężczyzny rozpoczął się w maju 2021 roku w Poznaniu. Oskarżony nie przyznał się do winy, a swój czyn tłumaczył chęcią „uwypuklenia problemu” związanego z wcześniejszą wypowiedzią abp. Jędraszewskiego o zagrożeniu „tęczową zarazą”.

Reklama

Sprawa ponownie trafi do sądu

W czerwcu 2022 roku poznański sąd uniewinnił mężczyznę, a prokuratura zapowiedziała apelację. Jednak sąd ponownie potrzymał wyrok uniewinniający. Jednak prokurator okręgowy od tego orzeczenia skierował kasację, wskazując w niej na liczne naruszenie prawa procesowego przez sąd.

Ostatecznie 21 września 2023 roku Sąd Najwyższy częściowo uwzględnił tą kasację i uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu. To oznacza, że sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia. „Sąd Najwyższy uznał, że prokurator słusznie wskazał, iż miały miejsce błędy proceduralne w postępowaniu sądu odwoławczego” – przekazał  PAP zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski.

wiadomosci.onet.pl,polsatnews,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę