Nasze projekty

Kuria przeprasza za kontrowersyjne rekolekcje. „Sceny, do jakich doszło, nigdy nie powinny mieć miejsca”

"Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - podkreślili księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w opublikowanym oświadczeniu.

fot. Kelly Sikkema/unsplash.com

W poniedziałek, 27 marca do sieci trafiły nagrania, które miały zostać wykonane podczas rekolekcji w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Na filmach można zobaczyć jak mężczyzna w wulgarny sposób traktuje na wpół rozebraną kobietę, popycha nią i szarpie. Można również usłyszeć jak mężczyzna poniża ją.

O kontrowersyjnych rekolekcjach poinformował lokalny portal tylkotorun.pl. Nauki miały być skierowane do uczniów szkół średnich z całego Torunia.

We wtorek, 28 marca Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, który miał być organizatorem rekolekcji opublikował oświadczenie. „Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania” – podkreślono.

Reklama

Jak dodano, podjęto decyzję o natychmiastowej zmianie prowadzących. „Chcemy dokończyć rekolekcje, a przygotowanie treści na kolejne dni powierzyliśmy kapłanom i katechetom diecezji toruńskiej” – dodano.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w sprawie rekolekcji dla młodzieży szkół średnich w Toruniu

Szanowni Państwo,

w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w trakcie rekolekcji dla młodych, wyrażamy głęboki żal. Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie.

Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania. Inscenizacja połączona z licznymi wyzwiskami i wulgaryzmami sprowokowała słuszne pytania o to, czego w ten sposób uczymy młodzież i dzieci.

Reklama

Mamy świadomość, że nadużyte zostało zaufanie szkół i nauczycieli, którzy włączyli się w promocję wydarzenia. Rozumiemy także oburzenie wielu wiernych, dotkniętych tym, że inscenizacja miała miejsce w świątyni.

Jako organizatorzy Toruńskiego Spotkania Młodych nie byliśmy wcześniej informowani przez osoby prowadzące, że mają one w planach sięgnięcie po wzbudzającą słuszny sprzeciw inscenizację. Zapraszając zespół świeckich ewangelizatorów, mających doświadczenie w prowadzeniu rekolekcji, nie spodziewaliśmy się tego typu inscenizacji.

Po zaistniałej sytuacji, w trybie natychmiastowym, podjęliśmy decyzję o zmianie osób prowadzących. Chcemy dokończyć rekolekcje, a przygotowanie treści na kolejne dni powierzyliśmy kapłanom i katechetom diecezji toruńskiej.

Reklama

ks. Paweł Borowski
rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

ks. Mariusz Wojnowski
dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę