Nasze projekty

Kard. Nycz: świętość rodziny Ulmów nie wzięła się znikąd

"Ulmowie byli po prostu świętą rodziną i tak należałoby to ocenić, nawet gdyby nie dokonał się ten tragiczny finał" - powiedział kard. Kazimierz Nycz po beatyfikacji rodziny Ulmów.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Biografia rodziny Ulmów pokazuje wiele kierunków i stawia konkretne wyzwania – taka jest opinia biskupów, którzy podzielili się KAI refleksjami po niedzielnej uroczystości w Markowej. Kard. Marcello Semeraro ogłosił błogosławionymi małżeństwo Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci. Wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów w 1944 roku za ukrywanie w swoim domostwie ośmiorga Żydów.

Kard. Kazimierz Nycz wskazał, że uroczystość beatyfikacyjna Ulmów raz jeszcze przypomniała, że świętość tej rodziny nie wzięła się znikąd. Powinna też zmobilizować współczesne rodziny do ich naśladowania. Oni żyli na co dzień wartościami ewangelicznymi. Byli po prostu świętą rodziną i tak należałoby to ocenić, nawet gdyby nie dokonał się ten tragiczny finał – stwierdził metropolita warszawski.

Abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że odczytana dziś w Markowej i doskonale wszystkim znana przypowieść o miłosiernym Samarytaninie zabrzmiała zupełnie odmiennie. Stało się tak za sprawą czynu Ulmów, który miał bardzo konkretny, heroiczny wymiar. Wynikał on z miłości bliźniego. Zdaniem metropolity lubelskiego powinno to na nowo obudzić w chrześcijanach pytanie o miłość bliźniego i o to, jak każdy ją realizuje. To pytanie powinno nas drążyć – stwierdził metropolita lubelski.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kard. Semeraro o siódmym dziecku Ulmów: ten niewinny głos chce wstrząsnąć sumieniem społeczeństwa

Z kolei przewodniczący Rady Episkopatu ds. Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski ocenił, że dzisiejsza uroczystość wskazuje na znaczenie sakramentu małżeństwa i owoce jakie ono przynosi. Po ludzku biorąc Józefowi i Wiktorii nie udało się ocalić swoich dzieci, ale w istocie zafundowali im najwspanialszą przygodę: drogę do nieba– stwierdził bp Suchodolski.

Podczas beatyfikacji w Markowej na Podkarpaciu, kard. Marcello Semeraro powiedział, że sercem tej uroczystości jest miłość oraz otwarta na bliźniego postawa rodziny Józefa i Wiktorii.

Reklama

W wydarzeniu uczestniczyło około 30 tysięcy wiernych. Wraz z prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Mszę św. celebrowało ponad 100 biskupów z kraju i zagranicy. Obecny jest prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę