Kard. Nycz: nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół

W czasie odprawy katechetycznej w archidiecezji warszawskiej, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "katecheza powinna być obecna nie tylko w szkole". "Nie dyskutujmy, czy wyprowadzić religię ze szkół, ale o tym, co jest potrzebne do katechezy w rodzinie i w parafii" - mówił.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Spotkanie zorganizowane w tym roku wspólnie dla wszystkich uczących w szkołach nauczycieli religii oraz dla księży proboszczów i wikariuszy, braci i sióstr zakonnych odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Kard. Nycz zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat znaczenie katechezy w domu i w parafii nie było wystarczająco akcentowane; sprowadzono być może za bardzo katechezę do lekcji religii w szkole, co doprowadziło do obecnych problemów.

Katecheza w szkole, rodzinie i parafii

Podkreślił, jak istotna w edukacji jest współpraca między nauczycielami i rodzicami, co w kontekście katechezy przekładać się powinno na świadectwo życia chrześcijańskiego w domu. Zwrócił też uwagę na znaczenie pracy katechistów w parafiach – osób prowadzących katechezę sakramentalną, prowadzących grupy formacyjne itp.

Reklama

Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół, czy zmniejszać jej wymiar z dwóch do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Dyskutujmy o tym, co jest potrzebne do kompleksowej katechezy w rodzinie i w parafii i o tym, czy na tych polach robimy wystarczająco wiele – przekonywał.

W szkołach brakuje nauczycieli religii

Mówił również o brakach kadrowych w polskiej szkole oraz o tym, że problem ten dotyka również katechezy – w samej archidiecezji warszawskiej brakuje obecnie kilkudziesięciu katechetów.

Podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej nie zabrakło słów zachęty do podejmowania pracy katechety w szkole, oraz angażowania się w posługę katechetyczną w parafii. Bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do katechetów, wszystkich osób chcących podjąć tę pracę a także tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedze teologiczną, czy służyć pomocą w parafiach przedstawił rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Reklama

O kursach dla katechetów na UKSW mówił diakon Roman Wojciechowski.

Uczestnicy spotkania zostali też poinformowani o najważniejszych wydarzeniach związanych z katechezą i duszpasterstwem młodzieży w nadchodzącym roku. Ks. Zbigniew Sawiak, koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej zachęcił ich do zapraszania młodych i organizowania grup, które w przyszłym roku pojadą na spotkanie do Lizbony. Zwrócił też uwagę, że udział w ŚDM to często wielka szansa duszpasterska i okazja do ożywienia młodzieżowych grup i wspólnot.

W spotkaniu dla katechetów wzięli też udział lekarze – prof. Leszek Czupryniak i dr Michał Sutkowski, którzy mówili o epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży, zachęcając katechetów, by temat ten – w kontekście odpowiedzialności za zdrowie i życie – poruszali również podczas lekcji religii.

Reklama

W tegorocznej odprawie katechetycznej w archidiecezji warszawskiej uczestniczyło kilkaset osób.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę