Nasze projekty

Kard. Nycz: matka Czacka i kard. Wyszyński inspirowali się wzajemnie

W ramach przygotowań do beatyfikacji, w Domu Arcybiskupów Warszawskich zorganizowano edukacyjną sesję wykładową poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej. "Wspólna beatyfikacja ma głęboki sens i wymowę przede wszystkim na poziomie tej wspólnej duchowości, która inspirowała w dwóch kierunkach" - mówił kard. Kazimierz Nycz na początku spotkania.

Twitter.com/@EpiskopatNews

Do udziału w sesji “Kard. Wyszyński i Matka Czacka – nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny” zaproszono wielu prelegentów , w tym m.in. abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski, abp Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, a więc obecnych biskupów diecezji, w których przed laty posługiwał kard. Stefan Wyszyński. Wśród prelegentów znaleźli się również historycy czy świadkowie życia Prymasa Tysiąclecia oraz współsiostry matki Elżbiety Czackiej ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Cały wymiar i zestaw referatów i referentów świadczy o tym, jak bogatymi postaciami byli kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka. Kard. Wyszyński, prymas Polski, był związany z wieloma diecezjami. Kiedy na ostatniej Konferencji Episkopatu zapowiadałem pewne szczegóły beatyfikacji, od razu zaczęły się odzywać diecezje, które były z nim związane, nawet dawno i krótko – mówił kard. Nycz.

Reklama
Reklama

Metropolita warszawski podkreślił, że bogata w tematy sesja “pozwoli bardziej w szczegółach poznać kard. Wyszyńskiego, a przede wszystkim matkę Czacką”. Wyraził nadzieję, że wszystkie wystąpienia przyczynią się do znalezienia odpowiedź na pytanie, które zadaje wielu ludzi: dlatego tych dwoje jest beatyfikowanych razem.

Powiedzieć, że to przypadek, to powiedzieć banał. Powiedzieć, że zbieg okoliczności sprawił, że matka Czacka dogoniła niejako beatyfikację Wyszyńskiego – też jest banałem. Natomiast jest w tym jakaś głęboka myśl, która – jestem przekonany – ujawni się w czasie tej sesji – powiedział.

Wspólna beatyfikacja, jak tłumaczył kard. Nycz, ma “głęboki sens i głęboką wymowę”. Przede wszystkim na poziomie tej wspólnej duchowości, która inspirowała w dwóch kierunkach. Wyszyński inspirował Laski, Czacką, ale też ks. Korniłowicz i matka Czacka inspirowali Wyszyńskiego aż do końca jego życia, aż do 1981 roku. Już po śmierci matki Czackiej kard. Wyszyński bardzo często odwiedzał Laski. Bardzo dziękuje wszystkim referentom za przyjęcie zadania, które jest trudne do wykonania – podsumował.

Reklama
Reklama

Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka zostaną beatyfikowani 12 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

ag/archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę