Nasze projekty

Jego diecezja jest 3 razy większa od Polski. Ks. Karol Kulczycki został biskupem

Salwatorianin ks. Karol Kulczycki został w Trzebini wyświęcony na biskupa australijskiej diecezji Port Pirie. To pierwszy Polak, który został ordynariuszem w Australii.

Facebook.com/Archidiecezja Krakowska

Święcenia odbyły się w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Konsekratorem święceń był abp Adolfo Tito Yllana, Nuncjusz Apostolski w Australii, a współkonsekratorami abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF. Zawołanie nowego biskupa to słowa zaczerpnięte z hymnu „Te Deum”: „In te Domine Speravi” – „W Tobie, Panie, zaufałem”.

Przed chwilą w Bazylika NSPJ w Trzebini ks. Karol Kulczycki SDS został wyświęcony na biskupa australijskiej diecezji…

Reklama

Posted by Archidiecezja Krakowska on Tuesday, September 29, 2020

Duchowny urodził się w 1966 roku w dolnośląskiej Górze. Do zakonu Salwatorianów wstąpił w 1987 roku. Siedem lat później został wyświecony na prezbitera.

W 1990 roku wyjechał do Australii, gdzie pracował w tamtejszym regionie Polskiej Prowincji Salwatorianów. Pracował jako wikary i proboszcz miejscowych parafii, był też członkiem salwatoriańskich komisji. W 2018 roku został wiceprowincjałem polskiej prowincji salwatorianów w Krakowie.

Reklama

Słabo zaludniona część Australii

1 sierpnia został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Port Pirie wchodzącej w skład metropolii Adelaide. To bardzo słabo zaludniona część Australii. Na obszarze ponad 900 tysięcy kilometrów (Polska ma powierzchnię 312 tys. kilometrów kwadratowych) mieszka ponad 170 tysięcy ludzi. Z tego nieco ponad 28 tysięcy określa się jako katolicy.

Na tym terenie jest rozmieszczonych 16 parafii, gdzie pracuje 28 księży.

zs/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę