Nasze projekty

Jasna Góra w kolorze krwi. To wyraz pamięci o prześladowanych chrześcijanach

Na znak solidarności i pamięci o prześladowanych chrześcijanach jasnogórska wieża jest dziś podświetlona na czerwono - w kolorze krwi męczenników.

fot. @JasnaGoraNews/Twitter

Co roku w ramach akcji „Redweek” miejsca kultu, ale także budynki użyteczności publicznej i pomniki są podświetlane na czerwono. Kolor symbolizujący męczeństwo kolorze służy zwróceniu uwagi świata na prześladowania chrześcijan.

Organizatorzy akcji – Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreślają, że Jasna Góra jest sercem kampanii w Polsce.

Wnioski prezentowanego dziś w wanktuarium raportu „Prześladowani i zapomniani?” przygotowanego przez papieskie stowarzyszenie są dramatyczne. W większości krajów nasiliły się nękania i prześladowania wyznawców Chrystusa. W Afryce największym zagrożeniem są ekstremiści. Na Bliskim Wschodzie ciągła migracja zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich. W Azji państwowy autorytaryzm dławi wolność sumienia i wyznania.

„Musimy wspierać tych, którzy oddają życie”

O pamięci i jedności w modlitwie z prześladowanymi zapewniają jasnogórscy pielgrzymi. My jako chrześcijanie, którzy żyjemy w wolnej Polsce, gdzie możemy wyznawać Chrystusa i nie bać się dawać temu świadectwa, tym bardziej jesteśmy powołani do tego, by wspierać tych, którzy oddają życie. Modlitwa jest ważna, by wytrwać w wierze. Jasna Góra jest szczególnym miejscem, gdzie można Maryi powierzyć tych chrześcijan, by okryła ich swoim płaszczem.

Modlitwa za prześladowanych i prześladowców

Ponadstumetrowa jasnogórska wieża jest szczególnym znakiem rozpoznawanym w kraju i na świecie. Podświetlona kolejny raz na czerwono przypomina o konieczności wołania do Boga za tych, którzy oddają życie za Chrystusa, o łaskę opamiętania dla prześladowców, ale i za nas, o odwagę wiary – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium.

Reklama

Jasna Góra żyje życiem Kościoła i w tą naszą codzienną posługę duszpasterską wpisuje się także akcja jedności z Kościołem prześladowanym. Jest to dla nas także przypomnienie, aby modlić się i za prześladowców, ale także za nas, byśmy zawsze mieli siłę, by odważnie wyznawać Chrystusa nie tylko oddając za Niego życie, ale w codzienności.

Dziś szczególnie podczas Apelu Jasnogórskiego paulini, wierni i przedstawiciele Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie modlić się będą za prześladowanych za wiarę w Chrystusa.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę