Nasze projekty

Duchowni szkolą się jak chronić nieletnich

Wszyscy proboszczowie 303 parafii diecezji kieleckiej uczestniczą w szkoleniach na temat standardów ochrony małoletnich, które odbywają się w kieleckiej Kurii.

fot. emkielce.pl

Efektem szkoleń ma być opracowanie zbioru zasad i wskazówek gwarantujących bezpieczeństwo dzieci w parafiach oraz osób niesamodzielnych, wykluczonych z różnych przyczyn.

W trakcie szkolenia proboszczowie dowiedzą się między innymi jak rekrutować nowe osoby do pracy w parafiach i w jakich rejestrach je weryfikować. Omówione zostaną także sprawy związane z sakramentami, np. namaszczenia chorych czy personalne w związku z tworzeniem ruchów i wspólnot religijnych.

Został przygotowany dokument wzorcowy, ale każdy proboszcz musi przygotować swój indywidualny dokument dla parafii i wdrożyć go, współpracując z wikariuszami i pomocniczą grupą parafian. – mówi prowadzący szkolenie ks. dr Paweł Ścisłowicz – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej oraz przewodniczący Diecezjalnego Zespołu ds. Prewencji.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Biskupi odpowiadają na list skrzywdzonych. „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was”

Do przygotowania stosownych dokumentów zobowiązane są wszystkie instytucje w kraju pracujące z dziećmi i młodzieżą.

Takimi instytucjami są również parafie, dlatego w szkoleniu biorą udział wszyscy księża proboszczowie. Z uwagi na to, że w naszej diecezji mamy aż 303 parafie, cykl szkoleń został rozłożony na sześć dni, od 10 do 14 czerwca. Dodatkowo 18 czerwca mamy kolejny termin dla pracowników Kurii, ale również dla księży, którzy już ukończyli studium proboszczowskie – wyjaśnia ks. Ścisłowicz. Szkolenie objęło także kieleckie seminarium.

Reklama

Dokumentem obowiązującym i pomocnym dla diecezji i parafii są Wytyczne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Dzieci.

KAI, jk/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę