Nasze projekty

Dominikanie chcą wyjaśnić sprawę o. Pawła M. Wysyłają dokumenty do Watykanu

Zakon Dominikanów chce wyjaśnić sprawę ojca Pawła M., który przed laty miał dopuszczać się wykorzystywania seksualnego i przemocy fizycznej wobec członków duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu. O. Paweł Kozacki poinformował, że zakon wszczął postępowanie karne.

Cathopic/Yandry Fernández Perdomo

„W nawiązaniu do Komunikatu Braci Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu z 7 marca 2021 roku oraz wywiadów, które ukazały się w minionych dwóch tygodniach na temat przerażających działań, których miał się dopuścić ojciec Paweł M. [w toku postępowania kanonicznego przyjmujemy zasadę nieujawniania pełnych personaliów osoby oskarżonej], informuję, że jesteśmy jako Zakon zdeterminowani, by wyjaśnić sprawę do końca i umożliwić jej osądzenie zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego. Chcemy zrobić to w sposób jak najbardziej jawny i możliwie szybki” – czytamy w oświadczeniu.

O. Kozacki poinformował, że wszczął kanoniczny proces karny i niezbędne dokumenty zostaną wysłane do Watykanu. „W związku z tym jeszcze raz bardzo proszę i zachęcam, by osoby, które – w jakimkolwiek miejscu i czasie – doznały krzywdy ze strony ojca Pawła M., zgłosiły to nam: osobiście, telefonicznie lub mailowo” – napisał.

Dominikanie są też w kontakcie z organami ścigania. Wszystkie znane dominikanom osoby poszkodowane będą na bieżąco informowane o postępach w sprawie. „Jesteśmy gotowi udzielić im wszelkiej pomocy, którą zechcą od nas przyjąć” – deklaruje zakon.

Reklama
Reklama

Do czasu zakończenia sprawy ojciec Paweł M. jest w izolacji w jednym z klasztorów nie może go opuszczać i ma zakaz noszenia stroju zakonnego, a także sprawowania czynności kapłańskich.  Nie może się też kontaktować z nikim z zewnątrz.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę