Nasze projekty

Czy w Polsce można kupić kościół?

"To brutalny, ale konieczny krok" - powiedział dziekan Andreas Schweimer o sprzedaży jednego z kościołów w Niemczech. Ale nietypowe ogłoszenia, bo dotyczące sprzedaży świątyń, można znaleźć również w Polsce.

fot. Unsplash

Na jednym z niemieckich portali pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży kościoła z plebanią i klasztorem, położonych w miejscowości Lispenhausen w diecezji Fulda. Jak wyjaśnił dziekan Andreas Schweimer, w okolicy jest coraz mniej katolików, a do świątyni uczęszczało zaledwie kilka osób, dlatego zapadła decyzja o sprzedaży.

Sprzedaż tego kościoła jest dla mnie symbolem odwrotu od wiary – powiedział dziekan w rozmowie z katolickim portalem domradio.de. 

Wyjaśnił również, że kościół położony jest na sporej działce, więc jego utrzymanie dużo kosztuje. To jeden z budynków w kompleksie obejmującym również mały klasztor i dom mieszkalny. To brutalny, ale konieczny krok – powiedział.

Reklama

Oferty sprzedaży są też w Polsce

Informacja o sprzedaży niemieckiego kościoła wywołała pewną sensację, ale w ostatnich miesiącach podobne oferty pojawiły się również w polskich serwisach.

Od listopada na portalu otodom.pl znajduje się nietypowe ogłoszenie, bo dotyczące sprzedaży zabytkowego kościoła, położonego na Dolnym Śląsku. Obecny, prywatny właściciel zdecydował się na sprzedaż dawnego kościoła św. Michała Archanioła w Okrzeszynie. A jego cena to 800 tysięcy złotych.

„Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem w którym można organizować także wydarzenia muzyczne. W bliskim sąsiedztwie budowany jest nowy obiekt hotelowy” – czytamy w ogłoszeniu.

Reklama

Wystawiony na sprzedaż kościół św. Michała Archanioła w Okrzeszynie w gminie Lubawka na Dolnym Śląsku, ok. 30 km od granicy z Czechami.

Jako pierwsi świątynię wznieśli w tym miejscu cystersi w 1352 roku, ale nie przetrwała do naszych czasów. Kościół w obecnym kształcie powstał w miejscu dawnej świątyni w latach 1580-1585, a swój aktualny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1736 roku. Na sprzedaż jest też przykościelny cmentarz.

Nabożeństwa w tej świątyni sprawowano do 1945 roku. Później kościół zdesakralizowano.

Reklama

Nie jest to jedyne takie ogłoszenie o sprzedaży, ponieważ na nowego właściciela czeka również kościół poewangelicki w Śliwicach w województwie kujawsko-pomorskim. Świątynia powstała około 1896. Ta ewangelicka parafia zrzeszała wiernych z kilkudziesięciu okolicznych miejscowości, ponieważ wówczas na tych terenach najwięcej osób deklarowało to wyznanie.

Zmiany ustrojowe i migracje sprawiły jednak, że w 1931 do parafii należało już tylko 145 osób. Po II wojnie światowej budowla przeszła w ręce miejscowej spółdzielni gminnej. I obecnie szuka inwestora.

Oferta sprzedaży poewangelickiego kościoła znajduje się w serwisie otodom.pl. Jego cena to 299 tysięcy złotych.

interia.pl, KAI, gazetawroclawska.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę