Nasze projekty

Czy w piątek 11 listopada obowiązuje post? Biskupi udzielają wiernym dyspensy

Ze względu na uroczysty charakter Święta Niepodległości, które w tym roku przypada w piątek, biskupi polskich diecezji zdecydowali się na udzielenie wiernym dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

fot. Julia Zyablova/Unsplash

„Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” – czytamy w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

Dyspensa, ale…

„Zalecam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego” – prosi kard. Kazimierz Nycz.

W podobny sposób wyrazili się również inni biskupi, którzy zachęcają również m.in. do dzieł miłosierdzia, modlitwy w intencji zmarłych czy innych czynów pokutnych.

Reklama

„Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, powinny odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji dusz w czyśćcu cierpiących” – czytamy w komunikacie biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego.

Biskup może dyspensować wiernych

Biskupi udzielają wiernym dyspensy na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym czytamy:

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”

Reklama

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę