Nasze projekty

Czy nauka stała się religią? Debata “Pro Tempore. Dialog nauk” [TRANSMISJA]

Przywykliśmy zazwyczaj kojarzyć naukę z tzw. „czystym rozumem” typu oświeceniowego. Czy jednak ostatnimi czasy nauka nie zaczyna przypominać podejścia religijnego? O tym porozmawiają goście kolejnej debaty z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk", która odbędzie się online w środę 9 marca o godz. 19.

fot. materiały prasowe

Nie sposób nie dostrzec specyficznego podejścia do nauki, jakie daje o sobie znać ostatnimi czasy coraz częściej w tzw. opinii publicznej i które coraz wyraźniej uwidacznia się w badaniach ankietowych. Okazuje się, że podejście ludzi nie zajmujących się fachowo badaniami naukowymi wyraźnie zaczyna przypominać podejście religijne, charakteryzujące się takimi cechami jak: istnienia „ezoterycznego” dla większości ludzi języka (matematyka), poczucie „tajemniczości”, stosunek do autorytetów, nadzieja związana z wpływem na rzeczywistość za pomocą określonych procedur etc.

Przywykliśmy zazwyczaj kojarzyć naukę z tzw. „czystym rozumem” typu oświeceniowego. Czy jednak ostatnimi czasy nauka nie daje znać o wypominanym jej przecież wielokrotnie, przez wielu i na różne sposoby podobieństwie do magii? Ile w naszym współczesnym podejściu do nauki dziedzictwa Oświecenia a ile archetypicznej dla człowieka magiczności? 

Kto weźmie udział w debacie i gdzie można ją zobaczyć?

O tych i podobnych zagadnieniach dyskutować będą w czasie najbliższego spotkania z cyklu „Pro tempore – dialog nauk” zaproszeni goście: prof. dr hab. Jacek Wojtysiak, kierownik Katedry Epistemologii KUL oraz dr Piotr Lipski – logik, metodolog i filozof nauki. Spotkanie poprowadzi o. dr Janusz Pyda OP.

Reklama

Debata „Czy nauka stała się religią?” z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk” odbędzie się 9 marca o godz. 19:00 w formie online.

Transmisja na YouTube:

Spotkania organizuje Komitet Nauk Teologicznych PAN i Akademia Katolicka w Warszawie.

pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę