Nasze projekty

„Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei”. Dziś XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei", dziś 26 stycznia obchodzony będzie XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tradycyjnie już podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii, będą czytać Biblię oraz Koran, modlić się i dyskutować.

FOT. MERUYERT GONULLU/PEXELS.COM

Dzień Islamu, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania poświęconego nadziei.

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i tegoroczne obchody, z powodu pandemii odbędą się w formule online i będą transmitowane na kanale YouTube (link >>>tutaj>>>).

Reklama

„Bóg jest naszą nadzieją, na wszystko”

Nawiązując do tematyki tegorocznego spotkania bp Henryk Ciereszko powiedział KAI, że zwłaszcza w czasie pandemii każdy gest życzliwości, zrozumienia i solidarność okazany sobie przez chrześcijan i muzułmanów czyni z nich świadków nadziei.

Pomimo doświadczeń życiowych, nie gubimy nadziei, że dobroć Boga jest nad nami, że On nad nami czuwa, chroni nas i prowadzi – to jest to, co chcemy wyrazić na dorocznym spotkaniu – powiedział przewodniczący Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.

Z kolei imam Rafał Berger wskazał, że w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii, szczególnie uwidacznia się potrzeba niesienia nadziei. Ludzie wierzący mają ten przywilej, ale i obowiązek pokładania nadziei w Bogu. Bóg jest naszą nadzieją, na wszystko – powiedział KAI współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Reklama

„Ich obraz kształtują media, a nie rzeczywiste spotkania z konkretnymi ludźmi”

Natomiast Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca Rady ze strony chrześcijańskiej zwraca uwagę, że z uwagi na mikroskopijną liczbę muzułmanów żyjących w naszym kraju, zdecydowana większość Polaków nigdy się z nimi nie zetknęła.

Ich obraz kształtują media, a nie rzeczywiste spotkania z konkretnymi ludźmi, dlatego trudno, żeby w parafiach, na terenie których nie ma muzułmanów organizować spotkania w ramach Dnia Islamu – powiedziała iranistka i arabistka z UW. Dodała jednocześnie, że inaczej jest na Podlasiu, gdzie w ostatnim czasie zdarzają się nawet inicjatywy wspólnego działania przy granicy.

„Świadectwo nadziei”

Dzisiejsze obchody Dnia Islamu rozpocznie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W imieniu muzułmanów głos zabiorą: mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP. Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony chrześcijańskiej wystąpi prof. Eugeniusz Sakowicz, a z muzułmańskiej – mufti Arkadiusz Miernik.

Reklama

W kolejnym punkcie spotkania i w nawiązaniu do tematyki tegorocznych obchodów, jako “świadectwa nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.

Zgodnie z tradycją przedstawiciele obydwu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu, w których mowa jest o nadziei – motywie przewodnim tegorocznego spotkania. Spotkanie zakończy się spontaniczną modlitwą muzułmanów oraz modlitwą wiernych zanoszoną przez katolików i zakończoną odmówieniem “Ojcze nasz”. Następnie uczestnicy wydarzenia przekażą wszystkim znak pokoju.

„Nadzieja, choć niewątpliwie zawiera w sobie element optymizmu, jest czymś więcej”

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

„Jak dobrze wiemy, nadzieja, choć niewątpliwie zawiera w sobie element optymizmu, jest czymś więcej” – napisał w tegorocznym przesłaniu przewodniczący Rady, kard. Miguel Angel Ayuso Guixot. „Podczas gdy optymizm to czysto ludzkie nastawienie, nadzieja osadzona jest jakoś w postawie religijnej: Bóg kocha nas, a zatem troszczy się o nas poprzez swoją Opatrzność” – wskazał watykański hierarcha.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę