Bp Włodarczyk napisał list do młodych. „Każdy potrzebuje czuć, że jego życie ma sens”

"Każdy młody człowiek potrzebuje czuć, że jego życie ma sens, czemuś służy. Każdy odnajduje też w sobie iskrę dobra, ukrytą w głębi swojej duszy" - napisał bp Krzysztof Włodarczyk, który wystosował list do młodych, zapraszając ich do udziału w przygotowaniach, jak i w samych Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

fot. Episkopat News/flickr.com

Według pasterza diecezji młodość powinna być czasem radości. Jednak nie zawsze tak jest. Co odbiera nam radość? – pyta biskup, wskazując m.in. na niepokój, strach przed cierpieniem, brak miłości i pewności siebie. Jest jednak taki rodzaj radości, który przynosi ożywcze tchnienie. Tej radości nie tworzymy sami, jest ona darem Boga – to radość zaczerpnięta z Ewangelii – pisze.

Zwraca również uwagę na dobroć serca, która bywa często nazywana naiwnością, „choć nią wcale nie jest”. Owszem, dobroć wymaga czujności i ryzyka. To ona pozwala zauważyć najbiedniejszych, uwrażliwia na ból dzieci, na tych, którzy cierpią; pokazuje, że każdy człowiek potrzebuje miłości. Dobroć serca kosztuje niewiele – można ją okazać za pomocą wyrazu twarzy czy tonu głosu – zachęca ordynariusz.

Zdaniem autora listu: każdy młody człowiek potrzebuje czuć, że jego życie ma sens, czemuś służy. Każdy odnajduje też w sobie iskrę dobra, ukrytą w głębi swojej duszy. Według biskupa ma ona niesamowitą moc, a jej źródłem – choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – jest sam Bóg.

Reklama

„To nie Bóg trzyma się z dala od nas, to my jesteśmy czasem nieobecni”

Bp Włodarczyk, nawiązując do adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit”, przypomina, że Ojciec Święty zapisał w niej ważne słowa: „Jeśli jesteś młody wiekiem, ale czujesz się słaby, zmęczony lub rozczarowany, proś Jezusa, aby cię odnowił. Z Nim nie brakuje nadziei. To samo można uczynić, jeśli czujesz się pogrążony w wadach, złych nawykach, egoizmie lub chorobliwej wygodzie. Jezus, pełen życia, chce ci pomóc, aby bycie młodym było warte zachodu”.

Możemy więc – zdaniem biskupa – powiedzieć Chrystusowi: „do kogo pójdziemy, jeśli nie do Ciebie, Ty masz słowa, które przywracają życie naszym duszom”. Trwać przed Bogiem, kontemplować, oczekiwać – taka modlitwa stawia nas przed tajemnicą wiary, a w niej to, czego nie potrafimy wypowiedzieć, staje się adoracją. Kiedy ostygnie żarliwość i osłabną odczucia, Bóg nadal jest obecny. Nigdy nie jesteśmy pozbawieni Jego współczującej miłości. To nie Bóg trzyma się z dala od nas, to my jesteśmy czasem nieobecni. Kontemplacja pomaga nam dostrzec Jego obecność w najprostszych wydarzeniach, rozpoznać samego Chrystusa w człowieku najbardziej opuszczonym. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czego Bóg ode mnie oczekuje? I właśnie wtedy, kiedy czytamy Ewangelię, zaczynamy rozumieć: Bóg prosi, żebyśmy w każdej sytuacji byli odblaskiem Jego obecności; zachęca nas, abyśmy czynili pięknym życie tych, których nam powierzył – podkreśla biskup.

„Nie ma czasu, by zastanawiać się, czy skorzystać z zaproszenia, które kieruje do Ciebie sam Bóg!”

Bp Włodarczyk powraca w liście do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie miliony śpiewały słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. I Papież Franciszek śpiewał! Ten sam, który uczył, że trzeba wstać z kanapy i ruszyć w podróż; że trzeba przeżyć przygodę miłości. To na tym polega młodość – z radosnym sercem biegnę przez świat, drogą do Nieba – podkreśla.

Reklama

Na zakończenie biskup przypomina hasło ŚDM w Lizbonie, które brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Nie ma czasu, by zastanawiać się, czy skorzystać z zaproszenia, które kieruje do Ciebie sam Bóg! Już dziś powiedz: tak, zgadzam się i daj sobie szansę, by, jak Maryja, wstać i podzielić się dobrą wiadomością – mam Boga w sobie! – zaznacza biskup.

List do młodych trafił poprzez katechetów, a jego treść stała się częścią nauki, poświęconej Światowym Dniom Młodzieży. Można ją znaleźć na
katecheza.bydgoszcz.pl. Bp Krzysztof Włodarczyk nagrał również film do młodych, zamieszczony na kanale YouTube Diecezji Bydgoskiej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę