Nasze projekty

Bp Muskus zabrał głos ws. lekcji religii. „Nie należy rezygnować”

"Nie należy rezygnować z prób wspólnego wypracowania porozumienia" - podkreśla bp Damian Muskus.

fot. Archidiecezja Krakowska, flickr.com

Krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus odwołał się do spotkania przedstawicieli Episkopatu z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym uczestniczył pod koniec kwietnia. „Strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko na temat planowanych przez resort edukacji zmian w organizacji lekcji religii. Wprawdzie przebieg spotkania nie wskazywał na osiągnięcie łatwego porozumienia, ale z całą pewnością mógł rodzić nadzieję, że klimat publicznej debaty na ten temat będzie raczej stonowany” – napisał w mediach społecznościowych.

„Nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem emocjonalnych wystąpień przedstawicieli Kościoła, ale też z mieszanymi uczuciami słucham złotych myśli wypowiadanych obecnie przez ministrę Barbarę Nowacką” – napisał bp Muskus.

„Jestem przekonany, że niektóre zmiany, jak choćby redukcja lekcji religii do jednej godziny tygodniowo w szkołach branżowych i w klasach maturalnych szkół średnich, można by skutecznie przeprowadzić, podejmując spokojny, rzeczowy dialog z przedstawicielami Kościoła. Nie jest bowiem tajemnicą, że w wielu diecezjach od kilku lat biskupi pozytywnie odpowiadają na prośby dyrektorów szkół o zmniejszenie wymiaru godzin tam, gdzie pojawiały się trudności w organizowaniu lekcji religii” – podkreśla krakowski biskup pomocniczy.

Reklama

Bp Muskus: „nie należy rezygnować z prób porozumienia”

Bp Muskus zaznacza, że „takich obszarów, gdzie można by szukać porozumienia, jest zapewne więcej”. „Zdecydowałem się na ten głos, gdyż żywo w pamięci mam ciepłe słowa, które ministra Nowacka wypowiedziała podczas wspomnianego spotkania o katechezie odbywającej się w przeszłości przy parafii. Nie wiem, czy były one owocem jej osobistych doświadczeń, ale nawet jeśli nie, to pokazują, że mimo wszystko docenia ona zaangażowanie Kościoła w wychowanie i formację młodego pokolenia” – zauważył.

Jak podkreślił, „nie należy rezygnować z prób wspólnego wypracowania porozumienia i dążenia do jak najszybszego zakończenia kolejnej już w naszej powojennej historii batalii o obecność lekcji religii w polskiej szkole”.

„Dialog zawsze służy dobru człowieka, a w wychowaniu młodego pokolenia jest on bez wątpienia niezwykle ważnym zadaniem i wyzwaniem, które powinniśmy podejmować wspólnie, mimo wszystkich różnic ideowych” – dodał.

Reklama

Zmiany w organizowaniu lekcji religii. TK zawiesza stosowanie rozporządzenia

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny zawiesił stosowanie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nowych warunków organizowania lekcji religii, do czasu wydania odpowiedniego postanowienia.

Zgodnie z rozporządzeniem szkoły i przedszkola są zobowiązane do zorganizowania lekcji religii w klasach i oddziałach, jeśli na te lekcje zgłosiło się nie mniej niż 7 uczniów lub wychowanków danego oddziału lub klasy.

Zmiana polega m.in. na tym, że grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe organizowane mogą być nie tylko w sytuacji, gdy w danym oddziale chętnych do uczestnictwa w lekcji religii jest mniej niż 7 osób, ale i więcej.

Reklama

Episkopat wyraził sprzeciw wobec proponowanych zmian. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – podkreślili biskupi w oświadczeniu.

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja