Nasze projekty

Bp Markowski: eksterminacja narodu żydowskiego to wstrząsające podeptanie daru życia i wolności

"Pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Holokaustu. Zachowujemy w pamięci ich tragiczne losy" - napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący komitetu ds. dialogu z judaizmem KEP, w słowie z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia.

fot. Frederick Wallace/Unsplash

Bp Markowski przypomniał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Ten dzień przypomina o tragedii, o której nie wolno nam zapomnieć. Z okazji tego dnia w 2005 r. św. Jan Paweł II pisał: Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Ta próba planowego wyniszczenia całego narodu kładzie się cieniem na Europie i na całym świecie; jest zbrodnią, która na zawsze splamiła historię ludzkości” – przypomniał bp Markowski.

„To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć”

Jak podkreślił, doświadczenie Holocaustu stoi w sprzeczności z przykazaniem „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”, ponieważ „człowiek stworzony na podobieństwo Boga, wraz z darem życia otrzymał godność i wolność”.

Reklama

„Planowa i systematyczna eksterminacja narodu żydowskiego, więzienie i mordowanie obywateli niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy – to wstrząsające podeptanie daru życia, godności i wolności człowieka. To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć – powiedział wczoraj Papież Franciszek” – podkreślił.

„Pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Holokaustu”

Jak przypomniał, tego dnia wspominamy również „heroiczne postawy wielu znanych i nieznanych z imienia osób, które – jak św. o. Maksymilian Maria Kolbe, nie dały się zwyciężyć złu, ale pokonały je mocą dobra”. „Niech ich dzieje motywują nas do odpowiedzialnego dążenia do pokoju, do poszanowania życia, godności i wolności każdego człowieka i narodu” – zaznaczył bp Markowski.

„Dziś pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Holokaustu. Zachowujemy w pamięci ich tragiczne losy, wierząc mocno, że Bóg jest Bogiem Życia, człowiek zaś żyje wiecznie w Bogu” – napisał bp Markowski.

Reklama

kh, BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę