Nasze projekty

Bp Marczak nowym Sekretarzem Generalnym Episkopatu

Podczas zebrania plenarnego biskupi wybrali bp. Marka Marczaka nowym Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Marek Marczak zastąpi bp. Artura Mizińskiego, który zakończył drugą kadencję na tym stanowisku. Bp Marczak pełni funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

Ks. prał. Jarosław Mrówczyński został po raz kolejny wybrany Zastępcą Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

PRZECZYTAJ>>> Czym zajmuje się Sekretarz Generalny w Episkopacie?

Reklama

Bp Marek Marczak urodził się w 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcące w tym mieście. Bezpośrednio po maturze, w 1987 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Świecenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1994 roku. Po jego ukończeniu, przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Restarzewie Poduchownym.

W 1996 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które ukończył w 2004 r. uzyskując tytuł doktora teologii. Od 2004 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Instytucie Teologicznym w Łodzi. W 2005 r. został skierowany jako pomoc duszpasterska do parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Łodzi. Uczestniczy w spotkaniach kręgów Kościoła Domowego.

Reklama

22 listopada 2012 roku abp Marek Jędraszewski, pełniący w tamtym czasie funkcję metropolity łódzkiego, mianował go archidiecezjalnym duszpasterzem pracowników nauki, zaś 15 sierpnia 2013 roku – Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Jako członek Rady Kapłańskiej Archidiecezji Łódzkiej pełni funkcję jej wicesekretarza.

28 lutego 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej, przydzielając mu stolicę tytularną Lentini. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia 2015r. w Archikatedrze Łódzkiej.

www.archidiecezja.lodz.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę