Nasze projekty

Bp Kiernikowski złożył rezygnację. Poinformował o tym w liście

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Diecezjan i księży poinformował o tym w liście, który skierował w związku ze zmianami personalnymi w parafiach.

Biskup legnicki przypomniał, że zmiany personalne podyktowane są aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączą się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Zaznaczył też, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni zaspokoiłaby potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

„Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego” – czytamy w liście.

Bp Kiernikowski złożył rezygnację na ręce papieża

Biskup legnicki podkreślił, że zmian nie jest wiele i dotyczą jedynie spraw koniecznych. „Stojąc u progu przejścia na emeryturę, mam świadomość, że nie jest już moim zadaniem dokonywanie istotnych zmian w funkcjonowaniu struktur diecezjalnych dla zaradzenia temu stanowi rzeczy i możliwości zaspokojenia wszystkich oczekiwań dotyczących spraw personalnych. W związku z tym ograniczam moje decyzje w tym zakresie tylko do tego, co jest konieczne i co wiąże się z nieodzownymi przesunięciami wynikającymi z przejścia na emeryturę niektórych proboszczów, wakatów w katechezie szkolnej oraz posłaniem księży neoprezbiterów do ich pierwszej posługi” – czytamy w liście.

Reklama
Reklama

Biskup poinformował, że na ręce Ojca Świętego Franciszka złożył swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, co jest przewidziane przez Prawo Kanoniczne.

„Proszę o przyjęcie mojego następcy w duchu posłuszeństwa”

„Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej, i liczę na to, że jego rychłe przejęcie diecezji ułatwi nam wszystkim wypełnianie kapłańskiej posługi. Już teraz zawierzam mojego następcę waszym modlitwom i proszę o przyjęcie go w duchu posłuszeństwa wiary, aby z waszą pomocą mógł być dobrym Pasterzem Kościoła legnickiego i ciesząc się światłem Ducha Świętego, podjąć wyzwania stojące przed naszą diecezjalną wspólnotą” – napisał bp Kiernikowski.

Na zakończenie listu bp Kiernikowski zachęca wszystkich duszpasterzy do zgłębiania tajemnicy sakramentu Eucharystii i takiego jej sprawowania, by stawała się ona źródłem siły do urzeczywistniania jedności w diecezji, zgodnie ze słowami Apostoła Pawła: „abyśmy byli zgodni, i by nie było wśród nas rozłamów; byśmy byli jednego ducha i jednej myśli” (por. 1 Kor 1,10).

Reklama
Reklama

Biskupi składają rezygnację przed ukończeniem 75 lat

Zgodnie z kanonem 401 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, „Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję”. Bp Kiernikowski ukończy 75 lat 2 lipca.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę