Baner na zniszczonych murach bazyliki św. Krzyża. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół”

Pod koniec grudnia fasada bazyliki Św. Krzyża w Warszawie została zdewastowana. W ostatnich dniach na murach świątyni pojawił się baner z cytatem z ewangelii. "Zło trzeba zwyciężyć siłą dobra" - powiedział ksiądz Bartosz Pikul, proboszcz parafii.

fot. Wikimedia Commons

W nocy z 24 na 25 grudnia nieznany sprawca napisał czerwoną farbą na fasadzie bazyliki św. Krzyża w Warszawie: „tu będzie techno”, „świeckie państwo” i „PiS won”. W sylwestra policja zatrzymała podejrzanego, a sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

W ostatnich dniach na bazylice, tuż nad napisami, pojawił się baner z cytatem z Ewangelii św. Jana: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. U dołu znajdują się również słowa: „Od mowy nienawiści zachowaj nas, Panie. Spraw, abyśmy znów byli jedno”.

„Zło trzeba zwyciężyć siłą dobra”

Ks. Bartosz Pikul, proboszcz parafii, podczas niedzielnej mszy transmitowanej przez Polskie Rado odniósł się do napisów na murach bazyliki.

Reklama
Reklama

Zło chciało prowokować, ale nie wolno mu robić reklamy. Zło trzeba zwyciężyć siłą dobra – podkreślił. Przyobleczenie się w Ducha Chrystusa to umiejętność odróżnienia złego czynu od człowieka, który go dokonał. Jezus widzi człowieka, który błądzi, zawsze stara się dostrzec w nim dobro – dodał.

Do tej sprawy odniosła się na Facebooku Marta Kowalczyk, publicystka i parafianka kościoła św. Krzyża w Warszawie, która przekazała, że: „próbka tynku z „farbą nienawiści” została już dawno pobrana i trafiła do laboratorium w celu poszukiwania odpowiednich rozpuszczalników. Dobrane na podstawie ekspertyzy rozpuszczalniki będą w najbliższych dniach wykorzystane do próby usunięcia zniszczeń tak, aby człowiek odpowiedzialny za czyn (obecnie przebywający w areszcie) nie został pogrążony gigantycznym kosztem renowacji fasady zabytku„.

kh, wiez.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę