Archidiecezja katowicka wspiera ewangelicką parafię, gdzie doszło do wybuchu gazu. „Pomoc przechodzi najśmielsze oczekiwania”

Archidiecezja katowicka przekazała 251 tys. zł na potrzeby parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. To na jej terenie 27 stycznia doszło do wybuchu gazu. "To, co nas spotkało ze strony Kościoła rzymskokatolickiego i arcybiskupa po tej tragedii przechodzi najśmielsze oczekiwania" - powiedział biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.

fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szopienicach/facebook.com

O przekazaniu środków w siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej poinformowali: ks. Adam Malina, proboszcz szopienickiej parafii, bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Wdzięczność za pomoc przekazał bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. To, co nas spotkało ze strony Kościoła rzymskokatolickiego i arcybiskupa po tej tragedii przechodzi najśmielsze oczekiwania. Odebrałem nie tylko telefon z zapewnieniem o modlitwie, ale konkretną propozycją: jeżeli potrzebujemy noclegów, mieszkań, rzeczy materialnych, to śmiało mamy się zwracać. Od razu przyszła też propozycja dotycząca miejsca nabożeństw ze strony proboszczów sąsiednich parafii rzymskokatolickich – podkreślił. Dodał, że nie pamięta, aby w archidiecezji przeprowadzana była zbiórka na cel wspólnoty ewangelickiej na taką skalę. To przykład ekumenizmu w praktyce – zaznaczył.

Na co zostaną wykorzystane otrzymane środki, jeszcze trudno określić: w wybuchu ucierpiał nie tylko budynek probostwa, ale i kościół. Największe uszkodzenia są widoczne na witrażach w części wieżowej. Wszystkie są albo naruszone, albo całkowicie zniszczone, podobnie jak szyby, które je zabezpieczały. Obecnie witrażyści przygotowują plan ich odbudowy. To bardzo duża inwestycja. Kolejną kwestią są drzwi, które zniszczyła siła wybuchu i wymagają renowacji. Po ekspertyzach wychodzi również, że część okładziny z cegły klinkierowej na wieży wymaga wymiany – wylicza ks. Adam Malina, proboszcz szopienickiej parafii.

Reklama

„Diecezjanie pokazali swoje otwarte serca”

W poniedziałek (27 lutego) archidiecezja katowicka przelała środki na konto parafii w Szopienicach. To pierwsza transza środków, czekamy jeszcze na pozostałe parafie. Myślę, że diecezjanie byli bardzo ofiarni, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, do ilu tragedii doszło i ile kwest na ich cel przeprowadzaliśmy w ostatnim czasie – zauważa ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Jedną z największych zbiórek, jaką dotąd przeprowadziła katowicka Caritas, była na odbudowę katedry w Sosnowcu. Wtedy pozyskaliśmy od wiernych kwotę ponad 400 tys. Porównując to do obecnej sytuacji i biorąc pod uwagę, że czekamy jeszcze na kolejne środki, uważam, że diecezjalnie pokazali swoje otwarte serca – dodał.

Za hojność diecezjanom dziękował także arcybiskup Wiktor Skworc. Jesteśmy bogaci ofiarnością naszych wiernych. Cieszy, że ten apel został wysłuchany i wielu mimo, czasem ograniczonych budżetów, potrafiło się podzielić z tym, którzy są w potrzebie. To piękna cecha naszych archidiecezjan, za którą chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Za każdą złotówkę i każdą ofiarę, którą cenimy – zauważył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Dla każdego to normalny odruch serca, że kiedy słyszą o takiej tragedii, od razu zastanawiają się, jak można pomóc – dodał. Zbiórka na rzecz poszkodowanych w wybuchu w Szopienicach została zorganizowana w parafiach archidiecezji za zachętą abp Wiktora Skworca w pierwsze niedziele lutego.

Reklama

Obecnie w szopienickiej parafii wywieziono już gruz po zburzonym budynku plebanii. Trwają prace nad łącznikiem między budynkiem plebanii a kompleksem salek. Odbudowano nad nim dach. Teraz trwają prace wewnątrz pomieszczeń, które tam się znajdują: gospodarczego, kuchni i salek. Działamy, żeby do salek i kościoła mogła wrócić elektryczność oraz instalacje wodno-kanalizacyjne – tłumaczył ks. Malina. Parafianie z Szopienic na nabożeństwa gromadzą się w kaplicy sióstr boromeuszek. Są bardzo gościnne i otwarte na nasze spotkania z Panem Bogiem – zaznaczył proboszcz parafii ewangelickiej.

Do wybuchu gazu na terenie parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach doszło 27 stycznia br. W wyniku eksplozji zginęły 2 osoby, kilka osób zostało rannych. W wybuchu ucierpiał nie tylko budynek probostwa, ale i kościół.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę