Nasze projekty

Abp Ryś: Kościół, który milczy kompromituje się!

"Kościół, który milczy kompromituje się! Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi" - mówił wczoraj abp Grzegorz Ryś, cytując Edytę Stein. Metropolita łódzki przypomniał w ten sposób list jaki przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI.

fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube

W święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edyty Stein – abp Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI, wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

Ten list Edyty jest pełny Ducha Świętego i pokazuje jak jest dalekowzroczna i widzi pewne procesy nie tylko po wierzchu. Ona, niedawna konwertytka na katolicyzm, mówi papieżowi, że antysemityzm jest obelgą wobec Człowieczeństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Matki i apostołów. Kto jest antysemitą, obraża Jezusa Chrystusa, który jest Żydem. To jest obelga zadana Człowieczeństwu Jezusa Chrystusa i Jego Matce, i apostołom. Jest propaganda, która mówi, że Żydzi nie będą zabijani, ale jeśli jest społeczny bojkot, to są zabijani społecznie, zabijani jako członkowie państwa i konkretnej wspólnoty ludzkiej – podkreślił duchowny.

Wskazując na list świętej karmelitanki metropolita łódzki podał jej dwie diagnozy dotyczące Kościoła. Pierwsza to: Kościół, który milczy kompromituje się, a druga: Kościół będzie tak samo prześladowany, tak jak są prześladowani Żydzi. Być może i dziś już jest prześladowany, ale widzi to ktoś, kto ma wzrok wystarczająco przenikliwy – dodaje w swym liście św. Teresa – podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę