Abp Ryś do przyszłych księży: będziecie musieli umieć zawalczyć o jedność ludzi, którzy są przy was

"Pytanie, które stawia Jezus modląc się za swoich uczniów na ostatniej wieczerzy, na ich mszy świętej święceń, brzmi: czy potraficie żyć razem ze sobą? Czy nauczyliście się wspólnoty przez sześć lat seminarium?" - mówił metropolia łódzki abp Grzegorz Ryś do diakonów.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa prowadzone są rekolekcje dla dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

W czwartkowe popołudnie łódzkich diakonów odwiedził ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który spotkał się z duchownymi i celebrował dla nich mszę świętą.

„Jeśli apostołowie będą podzieleni, nie staną się wiarygodni”

W swoim słowie abp Ryś zwrócił uwagę na to, że modlitwa arcykapłańska Chrystusa stawia pytanie o gotowość do ewangelizacji.

Reklama
Reklama

Pytanie, które stawia Jezus modląc się za swoich uczniów na ostatniej wieczerzy, na ich mszy świętej święceń, brzmi: czy potraficie żyć razem ze sobą? Czy nauczyliście się wspólnoty przez sześć lat seminarium? Czy nauczyliście się wspólnoty przez ten ostatni rok, kiedy byliście na parafii? Czy umieliście żyć wspólnie? Jezus się o to modli! – mówił metropolita łódzki. Jeśli apostołowie będą podzieleni, nie staną się wiarygodni i nikt nie będzie wierzył – dodał.

Jak wyjaśnił, jedność, o której mówi Jezus nie jest jednością techniczna, zadaniową. Jest to jedność, która potrafi odnaleźć drugiego człowieka w Ojcu – nawet takiego człowieka, z którym nie ma wspólnego języka i takiego, którego trudno zrozumieć. Jako prezbiterzy będziecie musieli umieć zawalczyć o jedność ludzi, którzy są przy was – podkreślił.

Po Eucharystii każdy z diakonów spotkał się na prywatnej rozmowie z arcybiskupem w ogrodzie domu rekolekcyjnego.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę