Nasze projekty

Abp Ryś do neokatechumenatu: Duch nam nawzajem siebie zadaje

Podczas Mszy św. dla Wspólnot Neokatechumenalnych abp Ryś zwrócił uwagę, że Słowo Boga przychodzi do nas nie tylko z prawem, ale i z proroctwem. "To jest nam bardzo potrzebne. Bo jak nie widzimy rzeczywistości po Bożemu, to widzimy ją po swojemu" - mówił.

fot. Archidiecezja Łódzka/Youtube.com (print screen)

Zakończył się kolejny rok ewangelizacji Wspólnot Neokatechumenalnych regionu łódzkiego. Na wspólną Eucharystię kończącą kolejny rok formacji na Drodze, celebrowaną pod przewodnictwem metropolity łódzkiego do katedry św. Stanisława Kostki zjechały wspólnoty z Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego wraz ze swoimi prezbiterami.

W homilii poprzedzonej przez echo Słowa abp Ryś zwrócił uwagę na to, że Chrystus nie przyszedł wypełnić tylko prawo, ale i proroków. Słowo Boga przychodzi do nas nie tylko z prawem, ale i z proroctwem. Proroctwo nam objaśnia rzeczywistość po Bożemu. To jest nam bardzo potrzebne. Bo jak nie widzimy rzeczywistości po Bożemu, to widzimy ją po swojemu lub tak, jak ją ktoś nam pokaże – mówił kaznodzieja.

„Duch nam nawzajem siebie zadaje”

Zaznaczył też, że Proroctwo jest Słowem Obietnicy. Prorocy głoszą Obietnicę. Jeśli nie masz w perspektywie słowa prorockiego, to jest niebezpieczeństwo, że całą wiarę zredukujemy do prawa – podkreślił.

Reklama

Metropolita łódzki dodał też, że ten sam Duch działa w apostołach i prorokach. Jedno i drugie jest bardzo potrzebne Kościołowi w doświadczeniu syntezy urzędu i charyzmatu. Duch nam nawzajem siebie zadaje. Urząd zazwyczaj potrzebuje proroków, a prorocy są z reguły obok urzędu. Jak urząd buduje pewne struktury, to prorocy czasem je rozsadzają. Jak mamy zasadnicze pragnienie być w jedności, to spotkanie apostoła i proroka – urzędu i charyzmatu tylko służy Kościołowi, tylko służy ludowi Boga, tylko Go buduje. Myślę, że byłby to jeden z ciężkich grzechów biskupa, gdyby zaniedbywał to doświadczenie spotkania urzędu z charyzmatem – zaznaczył kaznodzieja.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę