Nasze projekty

Abp Galbas: mówienie, że ta diecezja jest „przedsionkiem piekła”, jest daleko idącym uproszczeniem

"Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw. Grzeszą ludzie, przestępstwa popełniają ludzie. Grzesznik musi się skonfrontować ze swoim grzechem, nawrócić, opamiętać się, naprawić popełnione zło" – mówił w Radiu eM abp Adrian Galbas.

fot. Episkopat/Flickr

Hierarcha był gościem „Rozmowy Poranka”, w audycji odniósł się do ostatnich wydarzeń z Sosnowca. Chodzi o niewyjaśnioną jeszcze śmierć młodego mężczyzny, który zmarł w mieszkaniu jednego z księży, pomimo podjętej przez duchownego próby reanimacji.

Jeżeli grzech jest jednocześnie przestępstwem (czy to przestępstwem kanonicznym, czy to przestępstwem w świetle prawa cywilnego) – grzesznik musi dodatkowo ponieść karę. I to dotyczy każdego jednego człowieka: czy to biskup, czy ksiądz, czy osoba świecka – powiedział abp Galbas, który jest administratorem apostolskim diecezji sosnowieckiej.

ZOBACZ: Śmierć mężczyzny w mieszkaniu księdza. Są zarzuty dla duchownego

Reklama

Hierarcha podkreślał, że w diecezji sosnowieckiej są zarówno grzesznicy, jak i ludzie święci. Przy tym zaliczył się do grona grzeszników. Mówienie, że to jest diecezja, która jest „przedsionkiem piekła” i całkowicie zdegenerowaną moralnie i duchowo, (…) i że należałoby ją w związku z tym skasować i pozałatwiać sprawę – jest, mówiąc delikatnie, daleko idącym uproszczeniem – mówił abp Galbas.

Wyraził nadzieję, że diecezja „niebawem” będzie miała biskupa na stałe. Gość Radia eM odniósł się także do doniesień medialnych, jakoby kilku biskupów pomocniczych odmówiło objęcia diecezji sosnowieckiej. Metropolita katowicki przypomniał, że „takich informacji mogłyby udzielić Nuncjatura [Apostolska w Polsce] albo Dykasteria ds. Biskupów, ale są one zobowiązane sekretem papieskim”. Spekulacje dziennikarskie są więc, w ocenie arcybiskupa „dobrze klikalnymi bzdurami”.

Administrator diecezji sosnowieckiej odniósł się również do sprawy środowej (20 marca 2024 roku) śmierci mężczyzny w mieszkaniu w jednej z sosnowieckich parafii. W komunikacie wydanym na tę okoliczność hierarcha napisał: „Ufam, że wszystkie okoliczności związane z tym wydarzeniem – w tym udział duchownego diecezji sosnowieckiej – zostaną jak najszybciej wyjaśnione. Jesteśmy gotowi do współpracy z organami procesowymi, jak również zostały podjęte wszelkie kroki wymagane w takiej sytuacji przez prawo kościelne. Będą one w odpowiedni sposób kontynuowane”.

Reklama

Te słowa powtórzył również na antenie Radia eM, składając kondolencje rodzinie zmarłego i zapewniając o modlitwie. Jestem pierwszym, który chciałby poznać okoliczności tej sprawy a przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, czy jest jakiś bezpośredni związek jednego z księży z diecezji sosnowieckiej z tą śmiercią; a jeżeli tak – to jaki. W zależności od tego, jaka będzie odpowiedź na to pytanie, takie będą podejmowane konkretne decyzje, również kanoniczne – wskazał abp Galbas.

Metropolita katowicki skomentował również zmiany w strukturach Konferencji Episkopatu Polski. Przypomnijmy, że nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski został metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, zaś jego zastępcą – wywodzący się z Górnego Śląska metropolita wrocławski abp Józef Kupny. To wybór dosyć przewidywalny, obaj są ludźmi bardzo wyważonymi, spokojnymi, umiejącymi budować porozumienie. Arcybiskup Tadeusz jest także bardzo dobrym organizatorem a to jest umiejętność bardzo potrzebna w pracy przewodniczącego Konferencji Episkopatu – wskazywał.

Abp Galbas zaznaczył jednocześnie, że głównym zadaniem przewodniczącego Episkopatu jest dobrze „pozbierać” episkopat, dobrze zorganizować jego prace, tak żeby to była robota bardzo sprawna i skuteczna. I tutaj myślę, że ksiądz arcybiskup Tadeusz i jego pierwszy współpracownik, arcybiskup Józef – świetnie się do tego nadają – zakończył metropolita katowicki.

Reklama

KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę