Nasze projekty

85 alumnów rozpoczęło nowy rok formacji w seminarium w Tarnowie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczął się 201. rok formacji. Będzie mu towarzyszyć hasło „Umiłować Chrystusowy Kościół”. Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Nowy rok akademicki i formacyjny rozpoczęło 85 alumnów, w tym na pierwszym roku 14 kleryków.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Nowy rok akademicki i formacyjny rozpoczęło 85 alumnów, w tym na pierwszym roku jest 14 kleryków. Dwóch alumnów będzie kształcić się w Łodzi, gdzie znajduje się Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

ZOBACZ TEŻ: 14 kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie. To głównie maturzyści, ale nie tylko

Umiłować Chrystusowy Kościół i kochać go coraz bardziej, jako Mistyczne Ciało Chrystusa, służyć mu póki starczy sił – to ambitne zadanie i zarazem piękne – mówił w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Reklama

Hasło na nowy rok formacji nawiązuje do napisu, jaki w tarnowskiej katedrze znajduje się na epitafium poświęconym biskupowi Leonowi Wałędze: „Dilexit Ecclesiam – umiłował Kościół”. W przyszłym roku przypada 90. rocznica jego śmierci. Był biskupem tarnowskim szczególnie zatroskanym o sprawę powołań kapłańskich. Za jego czasów odbył się również I synod diecezjalny zwołany w 1928 roku.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział także w homilii, że budującym wzorem umiłowania Kościoła i ponoszonych dla niego ofiar jest wielu kapłanów tarnowskich. W przyszłym roku chcemy na etapie diecezjalnym rozpocząć proces beatyfikacyjny ks. Jana Czuby – misjonarza w Republice Konga, który zginął śmiercią męczeńską. Jego słowa z ostatniego napisanego na dwa dni przed śmiercią listu: „Zostaję na miejscu do końca”, to właśnie poruszające świadectwo umiłowania Kościoła i gotowości poniesienia dla niego ofiary. Takim świadectwem było też życie i ofiara naszego bł. ks. rektora Romana Sitki – dodał biskup.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę