3 miliony na pomoc uchodźcom z Afganistanu. To pierwsze rezultaty zbiórki Caritas

Na pomoc uchodźcom z Afganistanu polski Caritas zebrał już blisko 3 miliony złotych. To środki pochodzące m.in. z kwest przed kościołami, które zorganizowano na początku września. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom szukającym schronienia w Polsce i za granicą.

fot. Caritas Polska/materiały prasowe

Jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki, do Afgańczyków, którzy schronili się w Polsce trafiła pomoc materialna. Do ośrodków, w których przebywają Caritas dostarczyła w ostatnich tygodniach m.in. wyprawki szkolne, koce, artykuły higieniczne, ciepłą odzież i artykuły dla dzieci. Ze wsparcia rzeczowego skorzystali podopieczni ośrodków w Czerwonym Borze, Lininie i Dębaku.

Ponad 100 tys. złoty przekazano na potrzeby mieszkańców ośrodków dla uchodźców

Caritas diecezjalne otrzymały również fundusze na pomoc w ośrodkach prowadzonych na ich terenie lub w okolicy przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną. 125 tys. złotych przekazano na potrzeby mieszkańców takich ośrodków w Białymstoku, Czerwonym Borze, w Kętrzynie, Przemyślu, i Krośnie Odrzańskim.

Umowy będą aneksowane i przekazana zostanie większa ilość środków na wsparcie placówek. Zgłaszane potrzeby dotyczą głównie zakupu ubrań, zabawek i sprzętu sportowego dla dzieci – informuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Reklama
Reklama

Caritas świadczy uchodźcom również pomoc systemową poprzez Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które zapewniają swoim podopiecznym m.in. pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników a także dofinansowanie do wynajmu mieszkań, zakupu leków i odzieży, paczki z artykułami higienicznymi, kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego.

Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritas skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.

Reklama
Reklama

Największe potrzeby za granicą

Po przejęciu władzy przez talibów, najwięcej Afgańczyków ucieka do Pakistanu, gdzie również otrzymają pomoc Caritasu. Przez najbliższe trzy miesiące wsparcie humanitarne: żywność, artykuły pierwszej potrzeby, schronienie, otrzyma 1,5 tys. rodzin, czyli około 7,5 tys. osób.

Caritas pomaga nie tylko uchodźcom z Afganistanu, ale również osobom przesiedlonym wewnętrznie, które musiały opuścić domu, ale nada przebywają na terenie swojego kraju. Na pomoc takim osobom od 2017 roku przekazano 20,5 mln złotych, z których skorzystali m.in. uchodźcy opuszczający swoje domy w Syrii, Jemenie, czy na Ukrainie.

Wolontariusze pomagali uchodźcom na wyspie Lesbos

Oprócz pomocy finansowej i rzeczowej Caritas Polska organizuje także wolontariat na rzecz uchodźców za granicą i w Polsce. W wakacje młodzi wolontariusze Caritas pomagali mieszkańcom obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos – rozdawali im żywność i prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci. Od września odwiedzają uchodźców mieszkających w ośrodku w podwarszawskim Lininie, gdzie również pracują z dziećmi i młodzieżą.

Reklama

Reagujemy na bieżąco również na obecny kryzys migracyjny, pomagając wszelkimi dostępnymi środkami. Jednocześnie obserwujemy rozwój sytuacji i jesteśmy gotowi do działania w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby – zapewnia ks. Iżycki.

Jak pomóc?

  • Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan
  • Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)
  • Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

kh/caritas.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę