Nasze projekty
Anna Wojtas

Prosty gest miłosierdzia

Młodzi w czasie Światowych Dni Młodzieży chcą również dać coś z siebie. Na Małym Rynku w Krakowie chętni rejestrują się jako dawcy szpiku. Gotowość, by w razie potrzeby podzielić się komórkami krwiotwórczymi ze swoim "genetycznym bliźniakiem" to konkretny gest miłosierdzia. Przeszczep takich komórek może uratować życie chorym na białaczkę

Reklama

Akcją zorganizowaną przez Wojskowy Instytut Medyczny z Warszawy interesują się zarówno obcokrajowcy jak i Polacy, ale tylko ci drudzy mogą zgłosić się do rejestru, bowiem do zapisu potrzebny jest numer PESEL.

– Przyjechaliśmy z Warszawy specjalnie na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, żeby udostępnić możliwość wszystkim zainteresowanym, którzy chcieliby pomóc osobom chorym – mówi Barbara Dydecka z Zakładu Transfuzjologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Reklama
Reklama

20160727_173708

Zainteresowanie jest spore, ale dużo osób już wcześniej zgłosiło się do rejestru, dużo jest też obcokrajowców, których niestety nie możemy zarejestrować ponieważ warunkiem jest posiadanie numeru PESEL – opowiadała.

Reklama
Reklama

Wśród młodzieży jest coraz większa świadomość, z czego się bardzo cieszymy i mamy nadzieję, że chętnych będzie coraz więcej – mówi Dydecka. Żeby się zarejestrować w bazie dawców szpiku trzeba wypełnić anonimową ankietę dotyczącą stanu zdrowia i oddać 2 cm3 krwi. To jest warunek, żeby znaleźć się w centralnym rejestrze niespokrewnionych dawców szpiku.

Reklama

Serwis o ŚDM tworzymy we współpracy z Archidiecezją Warszawską

archwwa


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite