Nasze projekty

Muzyka to żywioł

Sezon wakacyjny wypełnia przeszło 20 festiwali o charakterze religijnym. O tym, na który z nich warto się wybrać rozmawiamy z ich stałym bywalcem. Od lat obserwuje życie największych festiwali w Polsce od kulis, a dokładnie – ze sceny. W tym roku znów wyruszy w swoje nietypowe tournée. W planie m.in. Dębowiec, Wołczyn, Święta Lipka… Oto Darek „Maleo” Malejonek, lider Maleo Reggae Rockers.

Reklama

Upłynęło już trochę czasu, odkąd zespół Maleo Reggae Rockers zaczął grywać na festiwalach chrześcijańskich i całkiem sporo ma ich na swoim koncertowym koncie. Który z tych festiwali wydaje się najbardziej energetyczny?

 

Bardzo ciężko byłoby mi wskazać tylko jeden, bo każdy z nich ma swoja specyfikę, publiczność i fanów. Inny jest klimat na wielkich imprezach plenerowych, gdzie przyjeżdża kilka tysięcy ludzi, a zupełnie inne doznania czekają nas na małym zlocie, na który wpada 300-500 osób. Ale to co je łączy to ludzie: młodzi, roześmiani, radośni. To oni tworzą te miejsca.

Reklama

 

Czy widać różnicę w tym, jak bawi się kolejne pokolenie młodych ludzi?

 

Reklama

Właściwie nie dostrzegam dużej zmiany. Na te festiwale przyjeżdżają ludzie, którzy wiedzą, czego chcą i czego powinni oczekiwać. Nastawieni przede wszystkim na sprawy duchowe. Bawią się wspaniale i równocześnie – nie jest to tylko zabawa. Ważne są dla nich treści. Znają słowa utworów, ale też potrafią słuchać i to się widzi i czuje podczas koncertu. I to jest niesamowite.

Muzyka to żywioł

Brzmi zachęcająco. Ale gdzie te wszystkie zbuntowane nastolatki i osoby spoza najbliższego kręgu Kościoła?

Reklama

 

Oczywiście, oprócz dużych, chrześcijańskich ekip, które jeżdżą co roku naładować baterie, za każdym razem na festiwale przyjeżdżają nowi. Choć raczej nie są to przypadkowe osoby. Powiedziałbym, ludzie mocno poszukujący. Przyjeżdżają z ciekawości, bo właśnie usłyszeli o fajnej zabawie albo zostali zarażeni pasją przez ludzi wierzących, którzy po prostu zabierają ich tu ze sobą.

 

I nie nudzą się?

 

Oferta zajęć, koncertów czy spotkań jest z roku na rok coraz większa. Widać, że organizatorzy wkładają w swój festiwal całe serce. Można wybrać dowolne warsztaty, plastyczne, muzyczne, nawet gry na bębnach. Przeważnie do południa czas więc wypełniają zajęcia czy panele dyskusyjne, a wieczorem imprezy i koncerty – ale zawsze wszystko kończy się modlitwą. I każdy z organizatorów chce tak rozplanować dzień, aby zadbać o odpowiednią formację i duchową strawę.

Czy jest szansa, że na kolejnych warsztatach bębniarskich czy reggae Maleo pojawi się w roli instruktora?

 

Do tej pory raczej nie występowaliśmy w tym charakterze, może kiedyś. Póki co mamy w planach kilka koncertów i spotkań autorskich… ze mną, następnego dnia po koncercie. Bardziej na luzie, w niewielkim gronie. Ludzie pytają wtedy o różne kwestie, o sprawy wiary. Na pewno w tym roku takie spotkania będą organizowane w Wołczynie, w Świętej Lipce…

 

Zapowiada się więc intensywny sezon – czy ciągłe jeżdżenie z koncertu na koncert nie męczy?

 

Kocham muzykę i kocham koncertować.  To jest mój żywioł i nie wyobrażam sobie, że mogłaby w to się wkraść nuda czy rutyna. Za każdym razem daję z siebie wszystko i zespół też i dlatego jest taka reakcja ludzi – bardzo pozytywna. Ale prawda, żyjemy w Polsce, gdzie są polskie drogi i  żeby dojechać do Rzeszowa trzeba spędzić 7 godzin w podróży, parę godzin próby, żeby zagwarantować odpowiednią jakość i później powrót, co może wydać się nużące. Ale kiedy wchodzi się na scenę – to wszystko znika.

Muzyka to żywioł

Pamiętam koncert Maleo podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii – zupełnie spontaniczny na trawniku przed katedrą. Od razu zebrała się sporo liczba fanów z Polski. Czy w związku z tegoroczną edycją ŚDM w Rio też planujecie takie koncerty niespodzianki?

 

Na pewno nie w Rio. Chcieliśmy jechać, ale tym razem się nie udało. Miejmy nadzieję jednak, że następne ŚDM będzie w Polsce. No i wtedy na pewno zagramy.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę