Nasze projekty

Rzym – sprzedają „relikwie” Jana Pawła II

Sklep z pamiątkami na jednej z ulic przy Watykanie. Wśród figurek świętych, krzyży i innych, trochę kiczowatych przedmiotów naszą uwagę zwracają ładne obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II i medalikiem. A obok cena - 8 euro. I od razu widać czemu taka wygórowana. Kartka z napisem nie pozostawia wątpliwości: RELIQUIA PAPA GIOVANNI PAOLO II.

Fot. Sławomir Dynek CogitoMedia
8 euro za relikwię. Handel relikwiami w Rzymie kwitnie.

"W medaliku jest fragment alby Jana Pawła II" – zapewnia nas sympatyczny sprzedawca. I dodaje: "Kupujcie teraz, bo po kanonizacji będzie kosztowała już 15 euro!" Nie kupujemy… Mamy orginalne, pewne, ostemplowane watykańską pieczęcią. I, co ważne, dostaliśmy je od księży z Watykanu.

 

"Kościół relikwiami nie handluje, taka jest zasada. Dla mnie zasadniczym jest pytanie – po co ja chcę mieć te relikwie. Nie powinniśmy ich traktować jak amulet, talizman, bo jest to sprzeczne z naszą katolicką wiarą. Relikwie są "częścią" świętego – jego ciała, kości czy ubrania, które nosił. Nigdy nie powinny stać się dla nas czymś magicznym" – podkreśla ks. Piotr Studnicki z Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. "Każdy kto ma szacunek do relikwi nie da się nabrać. Nie chodzi o to, żeby mieć coś za wszelką cenę, kupione gdzieś pokątnie" – dodaje diakon Bogdan Sadowski, ekspert z Centrum Jana Pawła II w Warszawie. I jak podkreśla – " Jeśli znamy źródło i otrzymujemy relikwie bezpłatnie – nie ma tu żadnego problemu".

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę