Nasze projekty

Papież zapowiedział swą podróż do Meksyku

Papież Franciszek zapowiedział swą podróż do Meksyku w lutym 2016 r. Wspomniał o niej w homilii wygłoszonej podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w święto Matki Bożej z Guadalupe - patronki tego kraju i całej Ameryki Łacińskiej.

Według wstępnych informacji Franciszek będzie przebywał w Meksyku w dniach 12-17 lutego 2016 r. Odwiedzi Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez, skąd odleci do Rzymu. 13 lutego – jak sam zapowiedział – odwiedzi sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

W wygłoszonej po hiszpańsku homilii papież podkreślił, że Bóg kocha nas miłością bezinteresowną, bezgraniczną, nie oczekując niczego w zamian. Ta miłosierna miłość Boga jest najbardziej zdumiewającym atrybutem Boga, syntezą zawierającą orędzie ewangeliczne, wiarę Kościoła.

Reklama
Reklama

Franciszek zauważył, że miłosierdzie jest miłością, która jak gdyby „przejmuje” słabość i niegodność człowieka, by go od nich uwolnić. Po to Syn Boży stał się człowiekiem, by ich doświadczyć i zanieść na krzyż cały ból ludzkiej egzystencji. Tak wielka jest otchłań jego współczucia i miłosierdzia, że stał się towarzyszem drogi i sługą zranionej ludzkości. – Żaden grzech nie może wymazać jego miłosiernej bliskości – zapewnił Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Powierzył Maryi cierpienia i radości narodów całego kontynentu amerykańskiego, które uznają ją za swą patronkę pod wezwaniem Matki Bożej Guadalupe. Prosił ją o wstawiennictwo, aby trwający rok jubileuszowy stał się czasem zasiewu miłości miłosiernej w sercach osób, rodzin i narodów, abyśmy sami stawali się miłosierni, zaś wspólnoty chrześcijańskie – oazami i źródłami miłosierdzia, świadkami miłości, „która nie dopuszcza wykluczenia”.

Po Mszy papież modlił się przed kopią obrazu Matki Bożej z Guadalupe. W tym czasie chór śpiewał hymn „Guadalupana”, opowiadający o objawieniu się Maryi św. Janowi Diego w 1531 r.

Reklama

W czasie liturgii papież modlił się także za swych rodziców, którzy, jak powiedział, przekazali mu życie i wiarę. Dziś bowiem mija 80. rocznica ich ślubu.


pb, RV / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite