Nasze projekty

Papież: Z rąk Boga otrzymaliśmy ogród, nie możemy zostawić pustyni naszym dzieciom

"Zaprosiłem wszystkich ludzi dobrej woli, aby troszczyli się o Ziemię, która jest naszym wspólnym Domem. Ten „dom, który nas gości” od dawna cierpi z powodu „ran, które zadajemy naszą drapieżną postawą" - powiedział Papież Franciszek w wiadomości wideo, z okazji kończącego się roku "Laudato si". W przekazie poinformował o nowej inicjatywie ekologicznej.

fot. Vatican News / YouTube

W swoim przesłaniu wideo z okazji uruchomienia  Platformy Laudato si ’ Papież Franciszek zauważa, że ​​„wraz z Encykliką Laudato si’ , ogłoszoną w 2015 r., Zaprosiłem wszystkich ludzi dobrej woli, aby troszczyli się o Ziemię, która jest naszym wspólnym Domem. Ten „dom, który nas gości” od dawna cierpi z powodu „ran, które zadajemy naszą drapieżną postawą – ubolewa Papież.

Podkreśla fakt, że „obecna pandemia teraz jeszcze silniej ujawniła wołanie natury i ubogich, którzy najbardziej cierpią z powodu konsekwencji, podkreślając, że wszystko jest ze sobą powiązane i współzależne, a nasze zdrowie nie jest oddzielone od stan środowiska, w którym żyjemy. Z tego powodu potrzebujemy nowego ekologicznego podejścia – mówi papież Franciszek. W ten sposób możemy zmienić nasz sposób życia na świecie, nasz styl życia, nasz związek z zasobami Ziemi i, ogólnie, nasz sposób patrzenia na ludzkość i życie – tłumaczy Ojciec Święty.

Odpowiedzialność dla przyszłych pokoleń

Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność, kontynuuje Papież, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłych pokoleń. Jaki świat chcemy zostawić naszym dzieciom i młodym? Nasz egoizm, nasza obojętność i nasze nieodpowiedzialne postępowanie zagrażają przyszłości naszych dzieci! – ostrzega Ojciec Święty.

Reklama

Następnie Papież Franciszek odnowił swoje wezwanie: Troszczmy się o naszą Matkę Ziemię; pokonajmy pokusę egoizmu, która czyni nas drapieżnikami zasobów; pielęgnujmy szacunek dla darów Ziemi i stworzenia; inaugurujemy styl życia i społeczeństwo, które w końcu jest ekologiczne: mamy możliwość przygotowania lepszego jutra dla wszystkich. Z rąk Boga otrzymaliśmy ogród, nie możemy zostawić pustyni naszym dzieciom.

Platforma

Następnie Papież wyjaśnia, że  Platforma Działania Laudato si jest siedmioletnią podróżą, w ramach której nasze wspólnoty na różne sposoby zaangażują się w dążenie do całkowitego zrównoważenia w duchu ekologii integralnej.

Ojciec Święty zachęca wszystkich, by wyruszyli razem w tę podróż, a szczególnie wzywa do zaangażowania „rodzin – parafii i diecezji – szkół i uniwersytetów – szpitali – przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych – organizacji, grup i ruchów – instytutów zakonnych. Podkreśla, że ​​należy pracować razem, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie stworzyć przyszłość, jakiej pragniemy: świat bardziej inkluzywny, braterski, pokojowy i zrównoważony.

Reklama

„Jest nadzieja”

Kończąc swoje przesłanie, Papież Franciszek przypomina, że ​​jest nadziejaPracując razem, każdy ze swoją własną kulturą i doświadczeniem, każdy z własnymi inicjatywami i zdolnościami, aby nasza matka Ziemia mogła zostać przywrócona do jej pierwotnego piękna, a stworzenie znów mogło zabłysnąć zgodnie z Bożym planem.

kw/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę