Nasze projekty

Papież pracuje nad autobiografią. Książka ma się ukazać na wiosnę

„Życie. Moja historia w historii" to tytuł nowej książki papieża Franciszka, która na wiosnę 2024 roku ukaże się w wielu krajach, w tym w Polsce. W książce głos papieża przeplata się z głosem narratora, Fabio Marchese Ragona, watykanisty włoskiej grupy telewizyjnej Mediaset.

fot. Vytautas Markūnas SDB/cathopic.com

W nowej książce papież Franciszek po raz pierwszy opowiada historię swojego życia poprzez wydarzenia, które ukształtowały ludzkość, od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, kiedy miał prawie trzy lata, do dnia dzisiejszego. Książka zostanie opublikowana przez wydawnictwo HarperCollins, które ogłosiło to we wtorek. Książka zostanie opublikowana we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Brazylii, Francji, Niemczech, Meksyku, Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Ameryce Południowej wiosną 2024 roku.

Autobiografia papieża to „niezwykła podróż przez dziesięciolecia, aby prześledzić najważniejsze etapy naszych czasów poprzez wspomnienia papieża”, napisał wydawca. Obejmują one: upadek muru berlińskiego, zamach stanu Videli w Argentynie, lądowanie na Księżycu w 1969 roku, a nawet Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1986 roku, w których Maradona strzelił gola, który przeszedł do historii jako „mano de Dios” („ręka Boga”). Wspomnienia jezuity, który z własnej perspektywy opisuje lata eksterminacji Żydów przez nazistów, zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, wielki kryzys gospodarczy 2008 roku, atak na Twin Towers w Nowym Jorku, pandemię, rezygnację Benedykta XVI z urzędu i śmierć papieża oraz konklawe, które wybrało go na Stolicę Piotrową. Wydarzenia, które – jak czytamy w komunikacie prasowym wydawcy – „przeplatają się z życiem 'Papieża Callejero’ – `Papieża ulicy`, który po raz kolejny otwiera skarbnicę swoich wspomnień, by z właściwą sobie szczerością opowiedzieć o chwilach, które zmieniły świat”. Przez „Callejero” wydawca rozumie „ulicę” i odnosi się do zaangażowania papieża na rzecz zwykłych i potrzebujących ludzi.

Jednocześnie papież Franciszek wypowiada się na gorące kwestie aktualne: nierówności społeczne, kryzys klimatyczny, wojna, broń nuklearna, dyskryminacja rasowa i walka o życie. Głos papieża przeplata się z głosem narratora, Fabio Marchese Ragona, watykanisty włoskiej grupy telewizyjnej Mediaset, który opisuje kontekst historyczny, w którym żył papież w każdym rozdziale.

Reklama

PRZECZYTAJ: Czy osoby transseksualne i homoseksualne mogą uczestniczyć w sakramentach świętych? Watykan publikuje stanowisko

„Jest to książka, która rzuca światło”

Komunikat prasowy wydawnictwa cytuje komentarz Papieża do tomu: „W tej książce opowiadamy historię, historię mojego życia, poprzez najważniejsze i dramatyczne wydarzenia, których ludzkość doświadczyła w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Jest to książka, która rzuca światło, aby zwłaszcza młode pokolenie mogło usłyszeć głos starszego człowieka i zastanowić się nad tym, czego doświadczyła nasza planeta, abyśmy nie powtarzali błędów przeszłości. Pomyślmy na przykład o wojnach, które nękały i nadal nękają świat. Pamiętajmy o ludobójstwach, prześladowaniach, nienawiści między braćmi i siostrami różnych religii!”.

„Ileż bólu!”, stwierdza Papież. „Kiedy osiągamy pewien wiek, ważne jest, również dla nas samych ponowne otwarcie księgi wspomnień i przypomnienie sobie: uczenie się, patrząc w przeszłość, odkrywanie na nowo rzeczy, które nie są dobre, trujące rzeczy, których doświadczyliśmy, wraz z grzechami, które popełniliśmy, ale także przeżywanie wszystkiego, co Bóg nam zesłał, co jest dobre. To ćwiczenie w rozeznawaniu, które wszyscy powinniśmy dokonać, zanim będzie za późno”.

Reklama

„Wydanie książki papieża Franciszka jest dla wydawnictwa zaszczytem. Od swojego życia w Argentynie po wybór na Stolicę Piotrową papież Franciszek przeżył niezwykłe życie i był świadkiem niektórych z najbardziej przełomowych momentów w najnowszej historii. Z niecierpliwością czekamy na przedstawienie jego historii czytelnikom na całym świecie” – wyznał Brian Murray, prezes i dyrektor generalny HarperCollins Publishers.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę