Nasze projekty

Kobieta objęła wysokie stanowisko w kurii rzymskiej. Tak zdecydował papież

Franciszek mianował siostrę Simonę Brambillę sekretarzem watykańskiej Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. To drugie najważniejsze stanowisko po prefekcie tej dykasterii kard. Joao Braz de Aviz.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

52-letnia Włoszka jest drugą kobietą na tak wysokim stanowisku w kurii rzymskiej. Warto przypomnieć, że sekretarzem watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka jest rónież kobieta – siostra Alessandra Smerilli, która piastuje to stanowisko od sierpnia 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Episkopat: żaden polski pielgrzym nie zostanie bez opieki w Izraelu

Obok stanowiska sekretarza, kilka kobiet zajmuje już stanowisko podsekretarza w różnych dykasteriach. Należą do nich m.in. prawniczka Linda Ghisoni w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz profesor ekonomii Antonella Sciarrone Alibrandi w Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. S. Nathalie Becquart, francuska zakonnica, jest podsekretarzem w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów, który organizuje Synod Biskupów obradujący obecnie w Watykanie. S. Becquart była pierwszą kobietą, która otrzymała prawo głosu na Synodzie Biskupów.

Reklama

S. Brambilla należy do Sióstr Misjonarek Consolata. Pracowała w Mozambiku, a w 2008 r. obroniła doktorat z psychologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2011 r. do maja 2023 r. była przełożoną generalną swojej wspólnoty zakonnej. Od 2019 r. jest członkiem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Watykańskie dykasterie można porównać do ministerstw w rządzie. Na ich czele nie stoi minister, ale prefekt. Drugi stopień, który zajmuje sekretarz stanu w ministerstwie, w Watykanie nazywany jest sekretarzem. Jest on wspierany w swojej pracy przez podsekretarzy.

PRZECZYTAJ: Franciszek: niewdzięczność rodzi przemoc, podczas gdy proste „dziękuję” może przynieść pokój!

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę