Nasze projekty

Franciszek poświęcił rzeźbę bezdomnego. „Chcemy sprawić, aby zostali zauważeni”

Z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Ubogich papież poświęcił na placu św. Piotra rzeźbę pod tytułem „Schronienie”. Przedstawia ona naturalnych wymiarów osobę bezdomną przykrytą kocem przez nadlatującego gołębia.

fot. Ben Hershey/Unsplash

Twórcą rzeźby jest kanadyjski artysta Timothy Schmalz. Spod jego dłuta wyszedł też pomnik migrantów i uchodźców, który w 2019 roku został ustawiony na placu św. Piotra z inicjatywy kard. Michaela Czernego, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Ten kanadyjski purpurat, który sam jest migrantem został na niej przedstawiony jako dziecko na ramionach swego ojca.

Pomysłodawcą kolejnego dzieła kanadyjskiego rzeźbiarza jest tym razem Rodzina Wincentyńska. Poświęcona przez papieża rzeźba ma promować akcję duchowych synów i córek św. Wincentego a Paulo na rzecz osób bezdomnych.

Wpadłem na pomysł, by przedstawić gołębicę jako symbol Ducha Świętego, który daje siłę do przyodziania nagiego. Bardzo mnie to poruszyło i stwierdziłem, że muszę wykonać taką rzeźbę, na której gołębica przykrywa kocem bezdomnego. Chcę, by moje dzieła ukazywały, że troska o ubogich jest naszą moralna powinnością, jak o tym mówi 25. rozdział Ewangelii św. Mateusza. Tutaj mamy symbol Ducha w działaniu. Zastanawiałem się, w jaki sposób ująć obrazowo ten nasz obowiązek względem bezdomnych. Mam nadzieję, że symbol gołębia, który mocą swych małych skrzydeł przykrywa bezdomnego zainspiruje nas, byśmy zrobili to samo naszymi rękoma. Dla mnie moje rzeźby są narzędziem, które ma zainspirować ludzi do działania. Fakt, że tę rzeźbę poświęcił papież bardzo temu pomoże. Kopię tej rzeźby mają być zainstalowane w różnych miastach, aby pomóc w zbiórce pieniędzy dla bezdomnych, dla Towarzystwa św. Wincentego a Paulo. Ale przede wszystkim trzeba zmienić ludzkie serce, ogrzać je i skłonić do myślenia. Bezdomni często są niewidoczni i to jest pierwszy problem, pierwsze zadanie. Sprawić, by bezdomni zostali zauważeni. Temu ma służyć ta rzeźba – powiedział Radiu Watykańskiemu Timothy Schmalz.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę