Nasze projekty

Franciszek podnosi czynsz dla kardynałów. Aby pozyskać środki na „rosnące zobowiązania”

Kardynałowie oraz szefowie watykańskich dykasterii i inne osoby, które pełnią kierowniczą funkcję w instytucjach Stolicy Apostolskiej i korzystają z mieszkań służbowych, czyli należących do Watykanu, będą odtąd płacić pełną cenę rynkową za wynajem.

fot. Angie Menes/cathopic.com

Franciszek zdecydował o tym podczas audiencji dla prefekta Sekretariatu Spraw Ekonomicznych i poinformował o swej decyzji w formie reskryptu z audiencji.

Jak podaje Maximino Caballero Ledo, decyzja ta jest podyktowana koniecznością pozyskania nowych środków na pokrycie „rosnących zobowiązań, jakich wymaga wypełnianie posługi wobec Kościoła powszechnego i potrzebujących w aktualnym kontekście ekonomicznym”. Zdaniem papieża sytuacja ta wymaga od wszystkich nadzwyczajnych ofiar. „Instytucje będące właścicielami nieruchomości muszą zatem stosować wobec wyżej wymienionych osób ceny normalnie stosowane wobec tych, którzy nie pełnią żadnych funkcji w Stolicy Apostolskiej i w Państwie Watykańskim” – czytamy w reskrypcie.

​Dokument ten szczegółowo określa, kogo dotyczą te rozporządzenia. Podaje ponadto, że Franciszek zakazuje watykańskim instytucjom wypłacania dodatku mieszkaniowego czy pokrywania wydatków na czynsz. Każdy wyjątek od tych rozporządzeń musi być zatwierdzony bezpośrednio przez papieża.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę