Nasze projekty

Franciszek do Polaków: żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa

Franciszek życzył Polakom, aby "Matka Pocieszenia, wyjednała Kościołowi w Polsce, pasterzom i wiernym, łaskę gotowości do dawania świadectwa wiary".

fot. Vatican News/YouTube

Pozdrawiam serdecznie Polaków. W dniu dzisiejszym wspominamy Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych. Niech Ona, Matka Pocieszenia, wyjedna Kościołowi w Polsce, pasterzom i wiernym, a przede wszystkim rodzinom, osobom starszym i chorym, łaskę gotowości do dawania świadectwa wiary. Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa. Z serca wam błogosławię – mówił papież do Polaków.

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w obecnym cyklu katechez uczymy się od niektórych świętych gorliwości apostolskiej. Dziś przyjrzyjmy się męczennikowi i pierwszemu kapłanowi koreańskiemu, św. Andrzejowi Kim Tae-gŏn. Dwieście lat temu ziemia koreańska była miejscem srogich prześladowań chrześcijan. Wzór św. Andrzeja Kima możemy wydobyć na przykładzie dwóch aspektów jego życia. Pierwszym jest sposób spotykania się z wiernymi. Ze względu na groźną sytuację, docierał on do chrześcijan niejawnie i zawsze w obecności innych osób. Aby rozszyfrować tożsamość chrześcijańską swojego rozmówcy, komunikował się za pomocą uzgodnionego wcześniej znaku, zadając ukradkiem, po cichu, krótkie pytanie: „Czy jesteś uczniem Jezusa?”. Istotnie, bycie uczniem Pana oznacza podążanie za Nim, promieniowanie wiarą bo chrześcijanin z natury jest misjonarzem i świadkiem. Otrzymujemy tę tożsamość od Ducha Świętego.

Zobaczmy teraz drugi przykład. Św. Andrzej Kim jako seminarzysta potajemnie przyjmował księży misjonarzy przybywających z zagranicy, co w Korei było surowo zabronione. Pewnego razu pełniąc tę misję, szedł bardzo długo w śniegu. Wychłodzony i głodny, upadł z wyczerpania na ziemię i nagle usłyszał głos: „Wstawaj, idź!”. Wstał, widząc jakby cień kogoś, kto go prowadził. Tak, Pan Jezus zmartwychwstały sam nas umacnia i dźwiga z upadku. Nie możemy w obliczu trudności poddawać się i rezygnować z ewangelizacji, ale z mocą, jaką daje nam Jezus Chrystus, idźmy naprzód.

Reklama

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: grupa pielgrzymów z Włocławka; z parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu; z Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Warmińskiej – lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, pracownicy szpitalni z Olsztyna; Pielgrzymi z parafii św. Stanisława Biskupa w Glinojecku (diec. płocka); z parafii św. Bartłomieja w Płocku; wierni z Oleśnicy, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę