Franciszek do Polaków: niech Maryja uczy nas solidarności z ofiarami wojny

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków, aby powierzali Matce Bożej sprawę pokoju na Ukrainie.

fot. Vatican News/YouTube

Franciszek nawiązał do obchodzonego we wtorek wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycieli Wiernych i zachęcił, aby w modlitwie powierzać Jej sprawy pokoju na Ukrainie i całym świecie.

Niech Matka Boża uczy nas solidarności z ludźmi doświadczonymi tragedią wojny i wyjedna pojednanie narodów. Wszystkim wam z serca błogosławię – powiedział papież.

Streszczenie katechezy papieża po polsku

W dzisiejszej katechezie na temat starości podejmujemy refleksję w świetle Księgi Koheleta. Powtarzające się słowa: „wszystko jest marnością”, mogą wprawiać w zakłopotanie, jakby poddawały w wątpliwość sens istnienia. W rzeczywistości mamy tu do czynienia z ironicznym przedstawieniem wiedzy o życiu, oderwanej od umiłowania sprawiedliwości, której gwarantem jest Boży sąd.

Reklama
Reklama

Dla współczesnej kultury, która chciałaby praktycznie wszystko powierzyć ścisłej wiedzy, cyniczny racjonalizm ma bardzo poważne następstwa. Wiedza, która zwalnia z moralności, wydaje się źródłem wolności, jednak szybko zamienia się w paraliż duszy. Kohelet, z właściwą sobie ironią, demaskuje tę zgubną pokusę wszechmocy wiedzy, która powoduje bezsilność woli. Starożytni mnisi dobrze rozpoznali tę chorobę duszy, która odkrywa próżność wiedzy bez wiary i bez moralności, iluzję prawdy bez sprawiedliwości. Nazwali ją „acedią”.

Starość może nauczyć się od ironicznej mądrości Koheleta sztuki wydobywania na światło dzienne ułudy prawdy umysłu, pozbawionego umiłowania sprawiedliwości. Ludzie starsi, bogaci w mądrość, mogą chronić młodych przed pokusą pozbawionej mądrości życiowej wiedzy o świecie i prowadzić ich na nowo do obietnicy Jezusa: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę